Altaration, Despre Misterul Sfintei Liturghii” – Sesiunea a IV-a: ”Care este răspunsul nostru?”

Cum participăm pentru ca să ne luăm ”puterea de la Euharistie asemenea sfinților”, pentru că ”puterea de schimbare a lumii izvorăște din Altar”.
cf. Mark, unul dintre mărturisitorii programului video-catehetic

”…Liturghia este o lucrare, o acțiune (nu e ceva inert, plictisitor și fără viață, teatral,…). Adesea venim la Liturghie și nu ne așteptăm să se întâmple ceva. De fapt, nu ne așteptăm să fim parte a ei. În loc să participăm pe deplin, suntem un fel de observatori pasivi (la ceva cunoscut – vedem dacă s-au rostit cu fidelitate toate ecteniile, dacă nu s-a încurcat cineva,…). Dar la Liturghie suntem chemați să participăm (total,cu trupul și cu sufletul ) la această acțiune, slujire…”
citat din pr. Mike (un alt mărturisitor din programul video-catehetic)

PS La final l-am sărbătorit pe Eric și ne-am relaxat prin câteva jocuri în comun…

Click aici pentru albumul foto

Acest articol a fost publicat în Albume foto, Pastoraţia tinerilor și etichetat cu . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *