EȘTI ALES (CHOSEN) – o călătorie prin întreaga credință catolică – sesiunea a VI-a

Parohia Andrei Mureșanu în colaborare cu Grupul de tineri cu viziune
te invită la o nouă sesiune a programului video-catehetic:
EȘTI ALES (CHOSEN)  o călătorie prin întreaga credință catolică
Lunea Sfintei Treimi, 28 mai 2018, ora 11.00
Centrul pastoral de pe bld. C. Brâncuși 44 (mai sus de Il Caffe)

chosen 6

SESIUNEA VI-A: „DESPRE MISTERUL BISERICII”

• Se va arăta că Isus Cristos a fondat o Biserică structurată și organizată, cu lideri (Apostolii/Episcopii) și cu o direcție de acțiune („Faceți discipoli din toate națiunile”) (vezi Matei 28,19-20; CBC 767, 849).
  • Se va discuta despre cele patru atribute ale Bisericii: Una, sfântă, universală,(catolică) și apostolică (Catehismul Bisericii Catolice  811-812).

PE SCURT DESPRE ACEST PROGRAM CATEHETIC:

• Număr total de sesiuni: 24 (2 sunt de pre-catehizare apoi despre adevărurile din Crez și Sacramente)
  • Durata sesiunii: 90-120 de minute
  • Partea video: 12-25 de minute pe sesiune
  • Prezentatori: Chris Stefanick, Brian Butler, pr. Mike Schmitz, Sarah Swafford, Jackie Francois Angel, Christ Padget, Jason Evert ș.a. (producător: Ascension Press)
  • Public țintă: tineri (13 ani în sus; poate merge chiar și la adulți tineri)
  • Nivel: nu solicită un anumit nivel de cunoștințe catehetice

Vă aștept cu drag,
Pr. Mircea Marțian, tel. 0745-265935

Mulțumiri echipei coordonate de Radu Capan fără de care programul nu ar putea să fie parcurs.

Acest articol a fost publicat în An formativ parohial, Pastoraţia tinerilor și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.