Exerciţii spirituale pentru Sărbătoarea Nașterii Domnului, cu Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla

Afis-Ex. Spirituale ND 2017Cu bucurie, în apropierea marii Sărbători a Naşterii Domnului, PS Florentin Crihălmeanu Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla invită la rugăciune şi reculegere în Catedrala „Schimbarea la Faţă” din Cluj-Napoca, pe firul unui drum spiritual presărat cu „Gânduri de Crăciun” – tema generală a exerciţiilor spirituale propuse credincioşilor.

În cele trei zile dintre 12-14 dec. 2017, Preasfinţia Sa va celebra, zilnic, Sfânta Liturghie (de la ora 18.00) şi, în continuare, de la ora 19.15, va susţine expuneri tematice după următorul program: marţi, 12 decembrie, tema expunerii va fi „Dumnezeul iubitor de oameni”, cu textul de bază: „Gândul acesta să fie în voi, care era și în Hristos Isus” (cf. Fil 2,5). Va urma, miercuri, 13 decembrie, cea de-a doua meditaţie: „Dumnezeu printre oameni”, textul fiind: „Iată roaba Domnului, fie mie după cuvântul tău!” (cf. Lc 1, 38), iar în ultima zi, joi, 14 decembrie, Preasfinţia Sa va prezenta tema: „Oameni iubitori de Dumnezeu”, pe baza textului: „S-au întors păstorii preamărind și lăudând pe Dumnezeu” (cf. Lc 2, 20).

Invitând la zilele de pregătire spirituală pentru Naşterea Domnului, Ierarhul clujean adresează, tuturor, urarea: «Uniți în credinţă şi bucurie, în anul centenarului Marii Uniri, îl rugăm pe Domnul ce renaște în sufletele noastre să dăruiască pe pământ pace și bună înțelegere. Glasul Arhiereului nostru Iuliu Hossu, vestitorul Marii Uniri, răsună și astăzi: „Dreptate și adevăr la temelia României întregite! Mărire întru cele de sus lui Dumnezeu! Pe pământ pace!”. Sărbătoarea Nașterii Domnului să ne fie tuturor cu pace și bucurie sufletească în comuniune frățească! La mulți ani sfinți! » † Florentin.

DIRMM
Episcopia de Cluj-Gherla

Acest articol a fost publicat în Evenimente, Ştiri și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *