Norme de respectat în Capela ”Sf. Iosif” în contextul pericolului pandemiei cu Covid 2019

• dezinfectarea zilnică a capelei și a mâinilor tuturor persoanelor care intră în Capela Sf. Iosif
  • interzicerea sărutatului icoanelor sau a închinării îmbibând mâna în apă sfințită
  • accesul credincioșilor, duminica și în sărbătorile de poruncă (începând de duminică, 15 martie 2020) se va face sub stricta monitorizare a responsabililor parohiali
  • accesul credincioșilor se va face doar pe la intrarea A (dinspre calea Turzii), urmând ca apoi să fie invitați să se poziționeze în funcție de numărul maxim de persoane admise, conform scenariului la zi indicat de autoritățile competente în generoasele spații liturgice și în spațiile adiacente (unde vom transmite în direct toate celebrările, în format audio-video / respectiv audio, pe explanada exterioară de la intrarea A)
  • rugăm credincioșii să se așeze cât mai răsfirat (la minim un metru), preoții obligându-se să ofere împărtășania, în diferite locuri, pentru a limita, cât mai mult, contactul între credincioși (nu vă așezați la coadă unul după altul!)
  • insistăm pe punctualitate, atât la sosire, cât și plecare, pentru a se putea face aerisirile necesare
  • evacuarea credincioșilor la finalul celebrărilor se va face doar pe la intrarea B, dinspre Piața Timotei Cipariu, pentru evitarea contactului între credincioși
  • sunt așteptați la biserică doar cei care ”nu prezintă simptome ale vreunei infecții, nu vin din zone de risc sau nu au intrat în contact cu astfel de persoane, cei fără vulnerabilități, așa cum au fost definite de specialiști (persoanele vârstnice și cu alte afecțiuni medicale: diabet, boli cardiovasculare, respiratorii, hepatice, etc), respectiv cei care nu locuiesc alături de persoane, care sunt considerate cu vulnerabilitate ridicată”

ÎNGERAȘII PĂZITORI!

Acest articol a fost publicat în Administrative și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.