Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2017

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

MIERCUREA MARE, 12 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur, devoţiune către Sf. Iosif
  • 17.30 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Ungere de obşte
  • 18.40 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în oficiul celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

JOIA MARE, 13 APRILIE – Cina cea de Taină, Agonia din Ghetsimani

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare, devoţiune către Sf. Rita
  • 18.00 – SLUJBA CELOR 12 EVANGHELII ALE PATIMILOR DOMNULUI
  • 19.30 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în oficiu Prohodului Domnului

VINEREA MARE, 14 APRILIE – Răstignirea lui Isus (zi aliturgică)

  • 07.00 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00– 10.00 Orele canonice
  • 07.15 – 11.30 Pregătirea materiei necesare pentru celebrarea Sfintelor Paști (tăierea pâinii – aşteptăm voluntari!)
  • 18.00 PROHODUL DOMNULUI

SÂMBĂTA MARE, 15 APRILIE – Isus în mormânt

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare – Sfinţirea Paştilor
  • 10.00 – 11.30 Pregătirea paharelor cu Sfintele Paşti (aşteptăm voluntari!)
  • 12.00 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în oficiul Învierii Domnului
  • 21.00 ÎNVIEREA DOMNULUI (Utrenia Învierii)

 invierea-domnului

DUMINICĂ, 16 APRILIE – Ziua Învierii Domnului nostru Isus Cristos

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur  – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 11.30 Liturghia animată de copii – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Florin Isac

LUNI, 17 APRILIE – a doua zi de Paşti

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 11.30 Liturghia animată de copii urmată de Concursul  de ciocnit ouă roșii – celebrant pr.Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Titus Sas

MARŢI, 18 APRILIE – a treia zi de Paşti

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Florin Isac

Sărbători binecuvântate cu haruri cereşti!

ALTE ACTIVITĂŢI:

  • Atelier de confecţionat felicitări – adresat copiilor, în Joia şi Vinerea mare pe perioada oficiilor liturgice de seară (în Căsuţa Sfinţilor şi Atrium) – copiii pot să-și aducă culori.
  • Concursul de ciocnit ouă roșii – a II-a zi de Paști, luni, 17 aprilie 2017, ora 12.40 (după Liturghia copiilor).
  • Vernisajul și binecuvântarea expoziției de pictură pe sticlă realizată în cadrul Cercului parohial de artă sacră Virgil Fulicea, coordonat de dna Ioana RusuDuminica Tomii, 23 aprilie 2017, ora 12.40 (după Liturghia copiilor).
Acest articol a fost publicat în Administrative, Evenimente și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *