Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2019

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

MIERCUREA MARE, 24 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur, devoţiune către Sf. Iosif
  • 17.30 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obşte
  • 18.45 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

JOIA MARE, 25 APRILIE – Cina cea de Taină/ Agonia din Ghetsimani

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare, devoţiune către Sf. Rita (a XI- a joi)
  • 18.00 – SLUJBA CELOR 12 EVANGHELII ALE PATIMILOR DOMNULUI
  • 19.30 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Prohodului Domnului

VINEREA MARE, 26 APRILIE – Răstignirea lui Isus (zi aliturgică)

  • 07.00 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 – 10.00 Orele canonice
  • 07.15 – 11.30 Pregătirea materiei necesare pentru celebrarea Sfintelor Paști (tăierea  pâinii – aşteptăm voluntari!)
  • 18.00 PROHODUL DOMNULUI

SÂMBĂTA MARE, 27 APRILIE – Isus în mormânt

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare – Sfinţirea Paştilor
  • 10.00 – 11.50 Pregătirea paharelor cu Sfintele Paşti (aşteptăm voluntari!)
  • 12.00 Repetiții pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Învierii Domnului
  • 21.00 ÎNVIEREA DOMNULUI (Utrenia Învierii)

invierea-domnului

DUMINICĂ, 28 APRILIE – Ziua Învierii Domnului nostru Isus Cristos

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur  – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 11.30 Liturghia animată de copii – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Florin Isac

LUNI, 29 APRILIE – a doua zi de Paşti, Prăznuirea Sf. Gheorghe

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 11.30 Liturghia animată de copii urmată de Concursul  de ciocnit ouă roșii – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Titus Sas

MARŢI, 30 APRILIE – a treia zi de Paşti

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Titus Sas
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur – celebrant pr. Mircea Marțian
  • 18.30 Liturghia de seară – celebrant pr. Florin Isac

ALTE ACTIVITĂŢI:

  • Atelier de confecţionat felicitări – adresat copiilor, în Joia şi Vinerea Mare pe perioada oficiilor liturgice de seară (în Căsuţa Sfinţilor şi Atrium) – copiii pot să-și aducă culori.
  • Concursul de ciocnit ouă roșii – a II-a zi de Paști, luni, 29 aprilie 2019, ora 12.40 (după Liturghia copiilor împreună cu familiile).
  • Vernisajul și binecuvântarea expoziției realizate în cadrul Cercului parohial de artă sacră Virgil Fulicea, coordonat de dna Ioana RusuDuminică, 5 mai 2019, ora 12.45 (după Liturghia copiilor).

Sărbători binecuvântate pline cu Haruri cereşti!

Acest articol a fost publicat în Administrative, Evenimente și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *