Ziua preoţiei la Cluj – imagini cu Catedrala din Piaţa Cipariu

Biserica Catolică de rit latin dedică rugăciunii pentru preoţi Sărbătoarea Preasfintei Inimi a lui Isus. În comuniune cu Biserica Romei, Eparhia greco-catolică a Cluj-Gherla a organizat o zi de rugăciune pentru sfinţenia preoţilor, vineri, 19 iunie 2015, prilej de împărtăşire şi comuniune în rugăciune a Episcopului eparhial şi a preoţilor de pe întreg teritoriul acestei eparhii. Programul zilei a cuprins Sf. Liturghie celebrată în capela „Sf. Iosif” a Catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca cu un cuvânt de învăţătură al Episcopului eparhial, PS Florentin Crihălmeanu, meditaţia pr. Dan Suciu, superiorul comunităţii călugărilor Congregaţiei „Sf. Ioan Evanghelistul” din Bucureşti şi discuţii pe grupuri despre misiunea preoţească. Albumul cuprinde şi imagini ale complexului catedral greco-catolic, clădire ce urmează să fie închisă prin turnarea primei cupole şi vedere, de la cota de 38 m, asupra Clujului.

Click aici pentru albumul foto

Acest articol a fost publicat în Albume foto, Evenimente, Ştiri și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.