Serbarea și târgul de Crăciun 2025

Vă invităm cu mic, cu mare, la Serbarea și Târgul de Crăciun „Mărire Ție, Crăciun frumos!”

Haideți să ne bucurăm împreună de Nașterea Domnului prin colinde, momente artistice, emoție curată și sosirea Moșului!

Sâmbătă, 20 decembrie 2025, ora 18:00, Catedrala „Martirilor și mărturisitorilor veacului XX”, Cluj-Napoca, intrare liberă — bucurie garantată!

Sărbătoarea Adeziunii

Dragi copii și tineri,

Vă invităm cu drag să luați parte la un moment de mare bucurie și profundă trăire spirituală: Sărbătoarea Adeziunii – ziua în care copiii și tinerii noștri își depun sau își reînnoiesc în mod festiv DA-ul spus lui Cristos!

Ceremonialul va încheia Sfânta Liturghie animată de copii și de tineri, în prezența părinților vicari parohiali, Vlad Pupăză și Aurel Ana și a pr. protopop Mircea Marțian.

După Liturghie:

Ne vom deplasa împreună (copii, tineri și animatori) la Centrul Misionar pentru a petrece o nouă duminică în familie, unde vom lucra la realizarea unor obiecte ce vor fi prezentate la Târgul de Crăciun al parohiei, organizat cu ocazia Serbării de Crăciun programate anul acesta în data de 20 decembrie.

Mulțumim din inimă educatorului ASTRU, Emanuel Socaciu, precum și tuturor tinerilor voluntari pentru implicare, dăruire și exemplul lor luminos!

Ce este Sărbătoarea Adeziunii?

Este un moment în care membrii Acțiunii Catolice din întreaga lume răspund chemării de a fi protagoniști în viața Bisericii, nu doar spectatori. Este timp de rugăciune, angajament, dar și de redescoperire a bucuriei de a aparține unei familii spirituale.

În cadrul Liturghiei, fiecare participant este invitat să-și pună pe altar darurile, timpul și dorințele, angajându-se să le folosească în anul ce vine pentru binele comunității și misiunea Bisericii.

Vă așteptăm cu drag!

Vizită de suflet la Catedrala Martirilor

Profitând de ”săptămâna astfel”, elevi din clasa a VII-a de la prestigiosul Liceu „Avram Iancu”, însoțiți de doamna dirigintă Angela David, au trăit o frumoasă experiență la Catedrala Martirilor și Mărturisitorilor veacului XX.

Întâmpinați cu căldură de parohul locului, pr. Mircea Marțian, au pășit pentru un moment de rugăciune în Capela Sf. Iosif, au admirat picturile de la demisol, au făcut o scurtă incursiune în istoria martirilor și mărturisitorilor credinței secolului XX și au urcat pe terasa catedralei, de unde profitând de vremea caldă au privit cu uimire o inedită perspectivă a frumuseții Clujului.

O zi în care sufletele tinere au descoperit, dincolo de istorie și artă, lumina credinței și puterea jertfei mărturisitorilor.