Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2024

MIERCUREA MARE, 1 MAI – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30-09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia darurilor mai înainte Sfințite, devoțiune către Sf. Iosif
  • 18.00 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obște
  • 19.00 Repetiții pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

 

JOIA MARE, 2 MAI –  Cina cea de Taină și Agonia din Ghetsimani

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30-08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare, devoţiune către Sf. Rita  
  • 18.00 SLUJBA CELOR 12 EVANGHELII ALE PATIMILOR DOMNULUI
  • 19.30 Repetiții pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Prohodului Domnului

 

VINEREA MARE, 3 MAI – Răstignirea lui Isus (zi aliturgică)

  • 8.00-12.00 Tăierea pâinii oferite de Sfintele paști și așezarea în pahare (așteptăm voluntari!)
  • 07.00-09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00-10.00 Orele canonice
  • 18.00 PROHODUL DOMNULUI

 

SÂMBĂTA MARE, 4 MAI – Isus în mormânt

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30-08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare– Sfințirea Paștilor
  • 10.00-11.50 Pregătirea paharelor cu Sfintele Paști (amestecarea pâinii și a vinului) (așteptăm voluntari!)
  • 12.00 Repetiții pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Învierii Domnului
  • 21.00 ÎNVIEREA DOMNULUI (Utrenia Învierii)

DUMINICĂ, 5 MAI – Ziua Învierii Domnului nostru Isus Cristos

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur 
  • 11.30 Liturghia animată de copii
  • 18.30 Liturghia de seară

 

LUNI, 6 MAI – a doua zi de Paşti

  • 08.30 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 10.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 11.30 Liturghia animată de copii
  • 12.30 Tradiționalul concurs de ciocnit ouă roșii (la finalul Liturghiei animate de copii și tineri)
  • 18.30 Liturghia de seară

 

MARŢI, 7 MAI – a treia zi de Paşti

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30-08.50 Rugăciunea Rozariului
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 18.30 Liturghia de seară

Începând cu 8 MAI se intră în programul normal.

 

ALTE ACTIVITĂŢI:

  • Concursul de ciocnit ouă roșii – în a II-zi de Paști, luni, 6 MAI 2024, ora 12.30 (după Liturghia copiilor).
  •  Expunerea unei expoziții de icoane pe sticlă, care va fi vernisată duminică, 9 IUNIE 2024, la finalul Liturghiei copiilor.

 Sărbători binecuvântate pline cu Haruri cerești!

Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2023

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

MIERCUREA MARE, 12 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30-09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia darurilor mai înainte Sfințite, devoţiune către Sf. Iosif
  • 17.30 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obşte
  • 19.00 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

JOIA MARE, 13 APRILIE – Cina cea de Taină/ Agonia din Ghetsimani

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30-08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare, devoţiune către Sf. Rita
  • 18.00 SLUJBA CELOR 12 EVANGHELII ALE PATIMILOR DOMNULUI
  • 19.30 Repetiții pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Prohodului Domnului

Continuă lectura „Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2023”

Program special de Sfintele Paști 2022

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

SĂPTĂMÂNA MARE

MIERCUREA MARE, 20 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia darurilor mai înainte Sfințite, devoţiune către Sf. Iosif
  • 18.00 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obşte
  • 19.15 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

Continuă lectura „Program special de Sfintele Paști 2022”

Program special de Sfintele Paști 2021

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

SĂPTĂMÂNA MARE

MIERCUREA MARE, 28 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia darurilor mai înainte Sfințite, devoţiune către Sf. Iosif
  • 17.30 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obşte
  • 18.45 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

Continuă lectura „Program special de Sfintele Paști 2021”

Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2019

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

MIERCUREA MARE, 24 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30 – 09.00 Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur, devoţiune către Sf. Iosif
  • 17.30 CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Adorație și ungere de obşte
  • 18.45 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

JOIA MARE, 25 APRILIE – Cina cea de Taină/ Agonia din Ghetsimani

  • 06.45 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
  • 07.30 – 08.50 Rugăciunea Rozariului de durere
  • 09.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare, devoţiune către Sf. Rita (a XI- a joi)
  • 18.00 – SLUJBA CELOR 12 EVANGHELII ALE PATIMILOR DOMNULUI
  • 19.30 Repetiţii pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în celebrarea Prohodului Domnului

Continuă lectura „Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2019”

Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2018

intrarea-domnului-in-ierusalim-foto-viorel-catusanu

MIERCUREA MARE, 4 APRILIE – Ungerea lui Cristos cu mir

  • 06.45 – Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
  • 07.30-09.00 – Recitarea Rozariului de durere
  • 09.00 – Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur, devoţiune către Sf. Iosif animată de Grupul parohial de rugăciune ”Copiii Sf. Iosif”
  • 17.30 – CALEA CRUCII DE LA LOURDES – Ungere de obşte
  • 18.45 – Repetiție pentru preoții și copiii/tinerii care vor să se implice în oficiul celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului

Continuă lectura „Program special cu ocazia Sărbătorilor de Paşti 2018”