27 iunie 2014 – Catedrala Greco-Catolică din Piaţa Cipariu

Acest sfânt lăcaş reprezintă rodul suferinţei cu credinţă şi speranţă a multor generaţii de creştini greco-catolici, care în perioada de ilegalitate au fost privaţi de libertate sau obligaţi să se roage în beciuri, locuri improvizate, locuinţe private, în ascuns. Tuturor acestora, dintre care unii sunt încă printre noi, le datorăm fundamentul de piatră al credinţei Bisericii noastre, pe care dorim să se înalţe în continuare viitoarea Catedrală în cinstea Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului al XX-lea, dar şi ca semn al reînvierii Bisericii noastre la strălucirea anilor ei de glorie (Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla). Vă invităm să susţineţi ridicarea noului lăcaş de cult prin rugăciune şi prin contribuţia Dvs. în contul: RO89BTRL01301205927466XX – RON RO38BTRL01304205927466XX – EUR RO72BTRL01302205927466XX – USD BANCA TRANSILVANIA S.A. – CLUJ Numele contului: Catedrala Bisericii Române-Unite Donaţii Vă mulţumim!

click aici pentru albumul foto