Altaration – Despre Misterul Sfintei Liturghii …– final de proiect dar începutul unei noi perspective pentru participanți

Marți, 4 aprilie 2017, în cadrul unei ședințe prelungite, am încheiat acest minunat parcurs considerat de toți foarte util în întregime. 

Sper ca Oana și Radu Capan să continue, poate chiar la noi în comunitate pentru alte grupe (aș încerca după vacanța de Sfintele Paști, dacă ei vor fi de acord chiar cu o grupă de copii între 11-13 ani – grupa catehetică parohială de aprofundare). 

Cursanții au fost încântați atât de materialele video prezentate cât și de explicațiile și adaptările la ritul oriental cu privire la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Click aici pentru albumul foto

Toate ne-au ajutat foarte mult să pătrundem în mister, să vedem gesturile și spusele liturgice diferit, să le înțelegem și – cum spunea unul dintre participanți – ”să nu mai fim pe mod automat atunci când participăm la Sfânta Liturghie”. În plus – a adăugat acesta – ”Modul în care privesc preoții mi s-a schimbat, voi reuși să fiu mai conectat la tot ce se întâmplă în timpul Liturghiei, voi vedea altfel tot ce se întâmplă în jurul meu” … 

După Altaration, Sfânta Liturghie va fi o Centrală Întâlnire în care pot să-i ofer Domnului inima cu durerile, temerile, încercările dar și bucuriile ei, un timp în care pot să pun cele mai grele întrebări și… dacă sunt atent voi găsi răspunsul la ele. 

Mulțumiri producătorilor, inimoșilor prezentatori și participanților, iar împreună cred că putem ”striga”: Recomandăm cu căldură programul tuturor!​

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *