Binecuvântarea Aulei „Iuliu Hossu” – prezentarea Proiectului Catedralei din Piaţa Cipariu

Luni, 21 sept. 2009, PS Florentin a binecuvântat noua Aulă de Conferinţe „Cardinal Dr. Iuliu Hossu” din incinta Catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu f.n., Cluj-Napoca. Sala este adecvată pentru simpozioane, conferinţe, un spaţiu deschis spre cultură, învăţământ, cateheză, formare creştină. Totodată s-a prezentat Proiectul Catedralei ce va fi dedicată Martirilor şi mărturisitorilor credinţei creştine din sec. XX. În prezenţa Episcopului Eparhial, a Mons. Mihai Todea, Vicar General, a Consilierilor Eparhiali, a Arhitecţilor coordonaţi de Dl. Mircea Amitroaie şi a Consiliului Pastoral, Dl. Inginer Vasile Podoabă, coordonator al lucrărilor, a prezentat noul proiect. Invitat de onoare la acest moment istoric pentru Eparhia de Cluj-Gherla, a fost Mons. Langa Tertulian, Prelat Papal, mărturisitor al credinţei în închisoare şi unul dintre fondatorii Catedralei din P-ţa Cipariu.

Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *