Cateheză pentru copii și tineri

Duminică 7 aprilie 2024, așteptăm copiii (în intervalul 12.45 – 18.00), respectiv tinerii 13+ (în intervalul 18.30 – 20.00) la cateheză.

Copiii sunt așteptați, ca de obicei, la Capela “Sf. Iosif” unde se celebrează Sf. Liturghie animată chiar de ei, cu începere de la ora 11.30. La final, ne vom deplasa în procesiune (antrenându-ne în purtarea Sf. Cruci) spre Centrul de activități, unde vom fi împreună la masă, urmând apoi o cateheză despre ceea ce urmează să celebrăm în Săptămâna Patimilor, un atelier de aprofundare, jocuri tematice și libere în curtea centrului și… multă voie bună.

La ora 16.30 vom merge în pelerinaj (pe jos – purtând în procesiune Sf. Cruce) spre Mănăstirea Macrina, acolo unde Sora Maximiliana ne-a invitat la o Cale a crucii pentru copii (începând cu ora 17.00).

Părinții sunt invitați să-i ia pe copii de la Mănăstirea Macrina (estimez că rugăciunea se va încheia în jur de ora 18.00).

Astfel vom avea posibilitatea de a ne întâlni în aceiași zi și cu tinerii (13+) care sunt așteptați la Centrul de activități, în intervalul orar 18.30-20.00. Cu aceștia vom continua (într-un mod interactiv) Programul Video Catehetic ”Aventura” – Sesiunea a III-a “Patriarhii și Egiptul”.

Vă așteptăm cu drag!