Cu blândul Isus – să ne binecuvânteze Fecioara de sus!

Ca în fiecare primă sâmbătă din lună, rugăciunile de la Catedrala ”Martirilor și mărturisitorilor veacului XX” au fost animate de câțiva membrii ai Reuniunii Mariane parohiale. Astfel ne-am rugat împreună, pe lângă intenția generală trasată de lecționarul bizantin (pentru toți cei adormiți), la intențiile de rugăciune propuse pentru luna APRILIE de părintele vicar parohial, Ioan-Florin Isac, cel care este și Asistentul spiritual eparhial al Reuniunii Mariane (poate vor mai fi și alții care vor să se adauge rugăciunilor noastre):

Pentru aceia care au primit darul preoției, pentru ca să-L slujească pe Dumnezeu, și poporul Său cu demnitate, cu devoțiune, în curăție și cu conștiință dreaptă.

La intenția Sfântului Părinte Papa Francisc – ”pentru ca în toate culturile să fie recunoscute demnitatea femeilor și bogăția lor și să înceteze discriminările la care ajung să fie victime”.

Pentru ca părinţii şi educatorii să ajute noile generaţii să crească având o conştiinţă dreaptă (și liberă) şi o viaţă coerentă cu valorile credinței.

Pentru vocaţii: la familii sfinte, preoţie sau/și călugărie.

Pentru membrii familiei diaconului Mihai Roman, pentru ca Bunul Dumnezeu să-i binecuvânteze și să-i întărească pe cei rămași, iar pe serva lui Dumnezeu, Narcisa (fostă membră a Reuniunii Mariane) să o odihnească în pace!

În lipsa asistentului spiritual, Pr. Vlad Pupăză a fost cel care a condus tradiționala venerare mariană de la finalul Sfintei Liturghii, urmând ca totul să se încheie cu un parastas comunitar pentru toți cei răposați și cu o întrunire sub forma unei fraterne agape.

Pr. Mircea Marțian a mulțumit membrilor Reuniunii Mariane parohiale pentru constanta susținere a planului pastoral parohial prin diferite axe de manifestare – rugăciune, implicare în proiecte sociale, respectiv prețiosul și nelipsitul voluntariat- invocând asupra reuniunii și a întregii comunități ”Binecuvântarea Domnului prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria, mama noastră, Regina martirilor şi mărturisitorilor, peste noi cu al său har şi cu a Sa iubire de oameni, totdeauna, acum şi pururea şi în vecii vecilor.” Amin.

Mulțumim Dnei Ioana Fort, Președinta Reuniunii mariane parohiale pentru participare și fotografii.