Deschiderea Anului Catehetic 2012-2013 în parohia noastră

Deschiderea oficială a Anul catehetic parohial a avut loc, duminică, 7 octombrie 2012, printr-o procesiune.  În procesiune s-au dus diverse obiecte legate de cateheză: Crucea, Biblia, Catehismul Bisericii Catolice, cărţi de rugăciune, cărţi religioase, o icoană a cercului de pictură pe sticlă din parohie dar şi cartoane colorate cu diferitele programe care vor fi desfășurate în acest an, fapt care a transformat procesiunea într-o paradă a programelor.

Obiectele au fost aşezate pe o masă în fața Sfântului Altar, fiind explicate unul câte unul credincioşilor.  Apoi a urmat un Oficiu de rugăciune, Sfânta Liturghie, Prezentarea responsabililor și a proiectelor,  totul încheindu-se cu o agapă fraternă în Aula Cardinal Iuliu Hossu.

Fie ca Isus să ne întărească credința în acest nou an catehetic parohial.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *