Deschiderea la nivelul Eparhiei de Cluj-Gherla a procesului sinodal pentru cea de-a XVI-a Adunare generală ordinară a Sinodului episcopilor

În comuniune cu Sfântul Părinte Papa Francisc și cu toate Eparhiile și Diecezele Bisericii Catolice, în Eparhia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, va avea loc duminică, 17 octombrie 2021, Sfânta Liturghie arhierească de deschidere a procesului sinodal pentru cea de-a XVI-a Adunare generală ordinară a Sinodului Episcopilor, cu tema: „Pentru o Biserică sinodală: comuniune, participare și misiune”.

proces sinodal 2021
Celebrarea, la care au fost invitați reprezentanți din toate sferele vieții Eparhiei de Cluj-Gherla, este programată de la ora 10.00, în Capela „Sf. Iosif” din Catedrala Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea, Piața Cipariu, Cluj-Napoca.

Răspunsurile liturgice vor fi oferite de Corul ”Angeli”, dirijat de Angela David.

Vă așteptăm cu drag!