Deschiderea la nivelul Eparhiei de Cluj-Gherla a procesului sinodal pentru cea de-a XVI-a Adunare generală ordinară a Sinodului episcopilor

În comuniune cu Sfântul Părinte Papa Francisc și cu toate Eparhiile și Diecezele Bisericii Catolice, în Eparhia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, va avea loc duminică, 17 octombrie 2021, Sfânta Liturghie arhierească de deschidere a procesului sinodal pentru cea de-a XVI-a Adunare generală ordinară a Sinodului Episcopilor, cu tema: „Pentru o Biserică sinodală: comuniune, participare și misiune”.

proces sinodal 2021
Celebrarea, la care au fost invitați reprezentanți din toate sferele vieții Eparhiei de Cluj-Gherla, este programată de la ora 10.00, în Capela „Sf. Iosif” din Catedrala Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea, Piața Cipariu, Cluj-Napoca.

Răspunsurile liturgice vor fi oferite de Corul ”Angeli”, dirijat de Angela David.

Vă așteptăm cu drag!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *