Fericire, inimi deschise, entuziasm la deschiderea Întâlnirii Naţionale a Tineretului la Cluj-Napoca

Logo-INTC2015-300x300Atmosferă de intensă efervescenţă spirituală la sediul Episcopiei de Cluj-Gherla, în după-amiaza de miercuri, 22 iulie 2015, la deschiderea oficială a Întâlnirii Naţionale a Tineretului Catolic, în prezenţa a aprox. 2000 de tineri, 100 de preoţi, zeci de persoane consacrate din întreaga ţară. De asemenea, la INTC participă şi grupuri de tineri din afara ţării: Franţa, Italia, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova.

În preajma momentului programat pentru deschiderea INTC, sute şi sute de tineri soseau din toate Diecezele şi Eparhiile Bisericii Catolice de rit bizantin şi latin, fiecare cu propria bucurie, cu propria culoare şi lumină în suflet, culori care puse împreună au creat un curcubeu minunat ce poartă numele tinereţe! Reprezentanţi ai Eparhiilor şi Diecezelor prezente, cu flori în mâini şi zâmbete pe chipuri, urmând semnul de biruinţă al Crucii lui Hristos, împreună cu Episcopii lor, au intrat în procesiune pe platoul din curtea Episcopiei unde se află podiumul central al INTC 2015.

Continuarea articolului pe www.eparhiaclujgherla.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *