Hramul Capelei Sf. Iosif, Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca

Joi 19 martie 2015 a fost sărbătorit „Sfântul Iosif”, Patronul Eparhiei de Cluj-Gherla. În această zi, s-au împlinit 8 ani de la data sfinţirii şi punerii în funcţiune a capelei „Sf. Iosif” a noii catedrale din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca. Pr. Mircea Marţian, paroh, vicarii parohiali, pr. Titus Sas şi pr. Florin Isac și credincioşii Parohiei „Andrei Mureşanu” afiliată capelei, au organizat o frumoasă sărbătoare, la care a fost invitat PS Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, Mons. Mihai Todea, vicar general şi preoţi prieteni şi colaboratori precum Pr. Virgil Florian şi Pr. Romulus Silaghi. Au participat persoane consacrate din Eparhia de Cluj-Gherla, dar şi călugări romano-catolici din Congregaţia „Sf. Ioan Evanghelistul” din Bucureşti. Răspunsurile la Sfânta Liturghie Arhierească au fost oferite de Grupul coral – instrumental al Reuniunii Mariane Parohiale „Regina Martirilor și Mărturisitorilor” împreună cu diaconul capelei, Mihai Roman.

Click aici pentru albumul foto

Viorica Sabo,
Redactor mass-media, Episcopia Cluj-Gherla

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept