Înscrieri pentru Întâlnirea locală a Tineretului

afis cheile turziiZilele Mondiale ale Tineretului se celebrează în fiecare an în cadrul Bisericilor locale în duminica Floriilor. Evenimentul a luat naștere în 1983-1984, Anul Sfânt al Mântuirii, când Papa Ioan Paul al II-lea i-a chemat pe tineri să celebreze împreună Zilele Mondiale ale Tineretului, chemare la care tinerii au răspuns cu un entuziasm care a depăşit toate aşteptările.

În spiritul acestui eveniment, la nivel local, Departamentul pentru tineret al Episcopiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Cluj-Gherla şi ASTRU Cluj invită tinerii să ia parte la celebrarea locală a celei de-a XXIX-a Zi Mondială a Tineretului, desfăşurându-se sâmbătă, 12 aprilie 2014 în Cheile Turzii.

Tema ediţiei din anul acesta este “Fericiţi cei săraci cu spiritul, căci a lor este Împărăţia cerurilor” (Matei 5,3), prima dintr-o serie de trei care se va concentra pe Fericiri, culminând cu evenimentul internaţional care se va desfăşura în Cracovia, Polonia, în 2016.

Programul acestei celebrări este următorul:

08:00 Plecare din Piaţa Cipariu

10:00 Sfânta Liturghie

12:00 Cateheză

12:30 Pauza de masă (fiecare participant şi-l va asigura)

13:00 Grupuri de discuții

14:00 Drumeţie

17:30 Plecare spre Cluj Napoca

Pentru  participanţii care aleg autocarul ca mijloc de transport, plecarea va fi din parcarea Piaţa Cipariu, ora 8:00 – Costul transportului este de 25 lei/persoană.

Este recomandat ca participanţii:

  • Să aibă minim 14 ani împliniţi
  • Să fie îmbrăcaţi corespunzător  (pregătiţi pentru orice vreme va fi)

Nu uitaţi acasă:

  • Papuci de cățărat/Încălţări adecvate pentru munte
  • Izolir
  • Pachețele de mâncare
  • Pălării/pelerine de ploaie

Pentru înscrieri va rugăm să luaţi legătura cu pr. Florin Isac sau direct cu ASTRU Cluj. Data limită: 6 aprilie 2014

pr. Mircea Marţian

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *