Olimpiada Naţională de Religie Catolică

Etapa naţională a Olimpiadei de Religie Catolică s-a desfăşurat la Cluj-Napoca, în perioada 2-4 aprilie 2012. În organizarea competiţiei şcolare au colaborat: Instituţia Prefectului Judeţului Cluj, Consiliul Judeţean Cluj, Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca, Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla, Colegiul de Comunicaţii “Augustin Maior” şi Liceul Greco-Catolic “I. Micu”. Şi-au testat cunoştinţele în domeniul religiei 87 elevi din 18 judeţe ale ţării, participanţi la această competiţie. Gazda evenimentului a fost Colegiul Tehnic de Telecomunicaţii “Augustin Maior” din Cluj.

Festivitatea de deschidere a avut loc luni, 2 aprilie, în Aula “Cardinal Iuliu Hossu” din Catedrala în construcţie din Piaţa Cipariu, în prezenţa PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, şi a reprezentanţilor Inspectoratului Şcolar: inspector şcolar general Anca Cristina Hodorogea, inspector şcolar general adjunct Marinela Marc, inspector şcolar de specialitate pr. prof. drd. Liviu Vidican Manci, pr. Ion Riba – vicepreşedintele comisiei centrale a olimpiadei. Cu acest prilej a avut loc şi un program artistic animat de tinerii din ASTRU-Cluj şi susţinut de copii şi tineri invitaţi de organizatori, care prin talentul lor artistic au destins atmosfera, încurajându-i pe participanţii la olimpiadă.

Elevii calificaţi la etapa naţională au participat marţi, 3 aprilie, de la ora 7, la Sfânta Liturghie, după care au susţinut proba scrisă pentru disciplina Religie Romano-Catolică şi Greco-Catolică. A urmat un tur al oraşului, cu vizitarea unor obiective culturale şi religioase reprezentative pentru Cluj-Napoca. Afişarea rezultatelor s-a făcut miercuri, 4 aprilie 2012, premierea olimpicilor fiind organizată în Aula “Cardinal Iuliu Hossu” din Piaţa Cipariu. Au primit premii şi doi elevi din Cluj-Napoca: Andrei Boilă, clasa a IX-a la Liceul de muzică “Sigismund Toduţă”, şi Cristina Maria Tuşa, clasa a XI-a la Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu”. Între premianţi au fost elevi din Bacău, Baia-Mare, Zalău, Oradea, Şimleu-Silvaniei, Săbăoani, Satu-Mare, Suceava, Bucureşti, Oneşti, Rădăuţi, Galaţi. Premiile au fost oferite de Editura Galaxia Gutenberg din Târgu Lăpuş.

DIRMM

Click aici pentru mai multe detalii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept