9 martie – Ziua foștilor deținuți politici anticomuniști

Se spune că nu e bine să spui niciodată, niciodată. Acum (legat de ceea ce se întâmplă în vecinătatea noastră și chiar în întreaga lume) e necesar să strigăm: NICIODATĂ! Nu întâmplător unul dintre sloganurile curente ale revoluționarilor dinainte și de după 1989 era: JOS COMUNISMUL! (și l-am rememorat în cămara de taină în timpul festivităților de la Cluj).

monumentul rezistentei anticomuniste cluj

ZIUA DE 9 MARTIE ESTE ZIUA FOȘTILOR DEȚINUȚI POLITICI ANTICOMUNIȘTI!

Împreună cu diaconul Mihai Roman, primind binecuvântarea PS Claudiu în calitate de Protopop de Cluj am depus o coroană de flori și m-am plecat alături de alți confrați în fața luptei și jertfei deținuților politici pentru credință, libertate și adevăr!

Sacrificiul lor nu trebuie uitat niciodată, ci trebuie urmat astfel încât această ideologie să se mai repete vreodată (în orice formă ar vrea să reapară, pentru că este asemenea unui balaur cu șapte capete).

O zi comemorativă dedicată celor care s-au opus comunismului, dar și o minunată ocazie de a ne aminti/reaminti sau de a ști/afla adevărul, pentru cei care nu au trăit acele timpuri (m-am bucurat de prezența unor tineri la eveniment).

Continuă lectura „9 martie – Ziua foștilor deținuți politici anticomuniști”

Întâlnirea copiilor din ASTRU junior

Întâlnirea copiilor din ASTRU junior, aparținând de trei parohii distincte, Mănăștur I Vest, Florești II și Andrei Mureșanu, a avut loc în Aula ”Iuliu Hossu”, duminică, 5 martie 2023.

ASTRU junior martie 2023

A fost o zi în marea familie ASTRU JUNIOR ocazionată de tradiționala vizită a Consiliului ASTRU în parohii (realizată pentru prima dată în forma de 3 x 1).

Calde mulțumiri Președintelui ASTRU Cluj, Emanuel Socaciu, care, secondat de Cezara Mureșan membră în Consiliul ASTRU, a condus întregul program, inclusiv atelierul de confecționat flori din hârtie pe care copiii le-au oferit la final mămicilor.

Recunoștință și gazdelor Ioana David, Vicepreședinta Reuniunii Mariane în parohia noastră și părintelui vicar Florin Isac (pentru prima dată la o întîlnire de acest tip), respectiv părintelui Bogdan Doboș, înalt oaspete sosit cu grupul de copii din Florești.

Vizita unei delegații a comunității armenești, condusă de Ambasadorul Armeniei în România, Sergey Minasian

Cu binecuvântarea PS Claudiu am fost gazdele unei delegații a comunității armenești, condusă de Ambasadorul Armeniei în România, Sergey Minasian, aflat duminică în Cluj-Napoca, unde a dorit să participe la o Liturghie greco-catolică și să viziteze Catedrala dedicată ”Martirilor și mărturisitorilor veacului XX”.

Delegatia armeana la Cluj

De când se află în România, domnul ambasador a participat la numeroase servicii religioase armenești, armeano-catolice, ortodoxe sau protestante și a dorit să aibă o experiență și în comunitatea greco-catolicilor clujeni, exprimându-și astfel recunoștința și față de această biserică, pentru că armenii care s-au refugiat în România după Primul Război Mondial au fost foarte bine primiți.

Continuă lectura „Vizita unei delegații a comunității armenești, condusă de Ambasadorul Armeniei în România, Sergey Minasian”

O nouă ediție a ”Festivalul Mărțișorului”

festivalul martisorului 2023Duminică, 26 februarie 2023, la Centrul nostru de activități, participanții și-au alinat dorul de primăvară (care întârzie), de frumos, de spirit fratern, de bucurie, la o nouă ediție a ”Festivalul Mărțișorului”, în organizarea Grupului de tineri ”Tabor”.

Mulțumim Rodicăi Martin pentru organizare și invitatului special Cristian Rusu (responsabilul cu atelierul de modelaj în lut)

Calea Sfintei Cruci

Isus-cruce-bibliaÎn perioada Postului Mare, credincioșii sunt îndemnați să participe la rugăciunea „Calea Sfintei Cruci”, meditând la celor 14 stațiuni ale Via Crucis.

Vă invităm cu drag, pe toată perioada Postului mare, pentru a ne pregăti cât mai bine pentru învierea Domnului şi a fi părtaşi jertfei sale mântuitoare, să ne rugăm împreună această devoțiune, de luni până vineri, începând cu ora 17.30 în Capela Sfântul Iosif.

Vă prezentăm lista preoților care vor conduce rugăciunea în fiecare seară:
SĂPTĂMÂNA I din Post – Florin Isac
SĂPTĂMÂNA II din Post – Vlad Pupăză
SĂPTĂMÂNA III din Post – Florin Isac
SĂPTĂMÂNA IV din Post – Mircea Marțian
SĂPTĂMÂNA V din Post – Vlad Pupăză
SĂPTĂMÂNA VI din Post – Mircea Marțian
PROGRAMUL VA CONTINUA ȘI ÎN SĂPTĂMÂNA MARE:
Luni – Florin Isac
Marți – Vlad Pupăză
Miercuri – Mircea Marțian

Începând de joi urmează celebrarea, cu începere de la ora 18.00, a Oficiilor speciale prevăzute de tradiția Bizantină.

„Crucii Tale ne-nchinăm Cristoase și Sfântă învierea Ta o lăudăm şi o mărim!”