Mâine după-masă, la Centrul de activități vom avea o zi în marea familie ASTRU:
JUNIORI (12-) începând cu ORA 15.00 și SENIORI (13+) începând cu ORA 17.00)
Întâlnirile sunt ocazionate de tradiționala vizită a Consiliului ASTRU în parohie. Drept urmare, duminică, 3 aprilie 2022, ora 15:00, respectiv ora 17.00 vă așteptăm cu bucurie și voie bună. Programul juniorilor se va încheia la ora 17:00, iar cel al seniorilor la ora 19.00.
Foto: ”Gașca” noastră la ziua adeziunii – Dacă vrei să faci parte și tu din ea… te așteptăm cu drag!
Vă oferim mai jos instrumentul de luptă în favoarea păcii – text propus în traducerea Conferinței Episcopale Române:
“O Marie, Maica lui Dumnezeu și Maica noastră, la tine alergăm în acest ceas de încercare. Tu ești Mamă, ne iubești și ne cunoști: nimic din ceea ce avem pe suflet nu-ți este ascuns. Maica milostivirii, de atâtea ori am simțit gingășia ta plină de grijă, prezența ta ce readuce pacea, căci tu ne călăuzești mereu spre Isus, Principele păcii.
Sâmbătă, 19 martie 2022, în Sărbătoarea Sfântul Iosif, Logodnicul Preasfintei Fecioare Maria, momentul aniversar „Cincisprezece ani sub fructuosul protectorat al Părintelui ocrotitor”, organizat în Capela Sf. Iosif a Catedralei Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea din Piața Cipariu, Cluj-Napoca, cu ocazia hramului parohiei din cartierul Andrei Mureșanu, l-am sărbătorit uniți în rugăciune și am simțit că „cerurile sunt deschise!”, cum a remarcat în cadrul predicii pr. paroh Mircea Marțian. Reuniunea Mariană parohială „Maria, Regina Martirilor și Mărturisitorilor”, aflată în cel de-al 10-lea an de existență, a adus o mare bucurie Preasfintei Fecioare Maria, primind în rândurile ei opt noi membri, una dintre candidate fiind Simona Marțian, soția părintelui paroh.
20 MARTIE 2022 – PS Claudiu, pr. Vicar General Marius Cerghizan și preoții slujitori la finalul celebrării în mijlocul copiilor, a tinerilor și a reprezentanților diferitelor grupuri parohiale prezenți la evenimentul aniversar.
Momentele festive programate în capela noastră cu ocazia Sărbătorii părintelui nostru ocrotitor Sfântul Iosif (19 martie), respectiv momentul care va marca 15 ani sub fructuosul său protectorat la Capela ”Sfântul Iosif” din cadrul Catedralei ”Martirilor și Mărturisitorilor veacului XX”, evenimente la care sunteți așteptați, ca de obicei, cu mult drag.
Fie ca Sfântul Iosif să vă ocrotească mereu și să vă binecuvânteze!
„Crucii Tale ne închinăm Cristoase și Sfântă învierea Ta o lăudăm şi o mărim!”
Vă invităm, pe toată perioada Postului Mare, pentru a ne pregăti cât mai bine pentru Învierea Domnului şi a fi părtaşi Jertfei Sale mântuitoare, să ne rugăm împreună Calea Sfintei Cruci, de luni până vineri, cu începere de la ora 17.30, în Capela Sfântul Iosif.
Calea Sfintei Cruci, adică drumul străbătut de Domnul Cristos de la Pilat până în vârful muntelui Golgota, unde a fost răstignit, a deşteptat în toate timpurile un mare interes în inimile credincioşilor, deoarece aici, mai mult decât în altă parte, Isus, prin vărsarea Sângelui Său, ne-a arătat iubirea Lui nemărginită faţă de oameni, îndestulând El singur dreptatea dumnezeiască, făcând astfel să înviem din moartea păcatului la viaţa harului.
De aceea, Calea Sfintei Cruci se poate numi evlavia cea mai veche dintre toate câte se practică în Biserica Catolică.
Calea Crucii constă din a medita despre pătimirea şi moartea Mântuitorului nostru Isus Cristos.
Rugăciune
Dumnezeule veşnic, Stăpânul lumii, Părintele neamului omenesc, primeşte această rugăciune pe care o facem în Numele Fiului Tău, amintindu-ne dureroasele Lui pătimiri şi moartea de pe Cruce. Îţi oferim sfintele Lui suferinţe ca ispăşire pentru păcatele noastre şi Te rugăm să ne dăruieşti o viaţă curată până la sfârşit, iar după moarte primeşte sufletele noastre acolo unde nu este durere, întristare şi suspinare, ci bucurie veşnică. Amin.