Prima Împărtăşanie solemnă pentru 47 de copii

Duminică, 9 iunie 2013, 47 de copii din Parohia ”Andrei Mureşanu” şi de la şcolile din centrul Clujului, au primit Prima Împărtăşanie, în cadrul Sfintei Liturghii celebrată de PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, în Capela „Sfântul Iosif”. Bine pregătiţi în cadrul Departamentului de Cateheză, cu o zi înainte copiii au făcut prima lor spovedanie. Cu suflete curate şi în veşmânt de sărbătoare, ei au mers în procesiune de la Catedrala „Schimbarea la Faţă” până la capela din Piaţa Cipariu, însoţiţi de Episcop, preoţi şi credincioşi. A urmat Sfânta Liturghie cu răspunsurile liturgice date de corul de copii „Allegria” (care cântă în fiecare duminică la Liturghia copiilor din capelă). La momentul rânduit copiii au făcut Profesiunea de credinţă urmată de Împărtăşania Solemnă şi după celebrare au primit diplome şi mici cadouri oferite de Episcopie, au făcut fotografii şi s-au bucurat împreună la Agapa fraternă oferită de organizatori.

Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *