Un minut pentru PACE!

Lăudat să fie Isus!

Acţiunea Catolică din România a aderat pe deplin şi cu speranţă la „Un minut pentru PACE!” – o iniţiativă a  Acţiunii Catolice din Argentina  promovată la nivel mondial de Forumul Internaţional al Acţiunii Catolice (FIAC).

Iniţiativa invită la rugăciune zilnică pentru PACE dar mai ales vineri, 6 iunie 2014, ora 13.00

Papa Francisc, la încheierea pelerinajului său în Ţara Sfântă,  a invitat la el “acasă” – în Vatican, președinții statelor Israel și Palestina, cu care se va ruga împreună pentru pace în 8 iunie. Patriarhul ecumenic al Constantinopolului Bartolomeu a confirmat participarea la acestă întâlnire de rugăciune. Sfântul Părinte a cerut întregii Bisericii să se roage pentru această întâlnire fără precedent.

Acţiunea Catolică din România vă invită să participaţi la acestă iniţiativă şi să o promovaţi.

 Codruţa Fernea
secretar general

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *