Seara Ecumenică la Capela „Sf. Iosif” din Cluj-Napoca (foto-video)

În timpul „Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor”, la Cluj-Napoca are loc anual o Seară de Rugăciune Ecumenică în cadrul căreia Episcopul de Cluj-Gherla are ca invitaţi reprezentanţii diferitelor confesiuni creştine. Întâlnirea s-a desfăşurat în Capela „Sfântul Iosif” din piaţa Cipariu, marţi 21 ianuarie 2014, fiind, ca de fiecare dată, prezenţi mulţi credincioşi, preoţi şi persoane consacrate. După slujbei Vecerniei, invitaţii serii au prezentat, pe rând, un şir de idei „puse împreună sub semnul unităţii”: Excelența Sa, Domnul Bálint Ferenc, Episcop al Bisericii Unitariane din Transilvania, Pr. Kovács Sándor, Protopop al Protopopiatului Romano-Catolic Cluj-Dăbâca, Pr. Prof. Sonea Cristian, reprez. Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului şi Clujului, Pastorul Kiss Tibor, de la Episcopia Reformate a Ardealului, Pastorul Nicu Cristea, de la Biserica Penticostală „Elim” din Cluj, Pr. ortodox Ioan Bodea din Cluj şi PS Florentin Crihălmeanu, Episcopul de Cluj-Gherla.

 Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept