Sfinţirea Capelei Sf. Iosif din Piaţa Cipariu

Duminica, 18 martie a.c., in Cluj-Napoca s-a desfasurat Ceremonialul de Binecuvantare a noii capele „Sfantul Iosif”, din incinta Catedralei ce se construieste in P-ta Cipariu f.n., eveniment de mare importanta pentru Eparhia de Cluj-Gherla, dar si pentru intreaga urbe clujeana. Ideea construirii unei Catedrale exista in vremea Cardinalului de vie amintire Iuliu Hossu, care, inainte de anul 1948, a obtinut un teren în P-ta Mihai Viteazul – Mun. Cluj-Napoca, pentru implinirea acestui ideal. In cadrul festiv al celebrarii, PS Florentin Crihalmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, a aratat: „Dupa eliberarea de sub prigoana comunista, treptat, incet, dar sigur, Biserica Greco-Catolica a reinviat din propria cenusa sau, mai corect, din cenusa oaselor arzand de iubirea lui Dumnezeu in credinţă, a martirilor Bisericii. Pentru ca, pe acest fundament cladim astazi acest edificiu.(…)”

Constructia noii Catedrale greco-catolice a fost initial proiectata ca un complex multifunctional pe mai multe nivele, cu nava principala de 2000 de locuri, capela de la demisol de 300 de locuri, sala de conferinte de 300 de locuri si in subsol o parcare de 30 autovehicule. Chiar dupa reproiectarea cladirii in scopul reducerii costurilor si pentru accelerarea lucrarii, proportiile vor ramane monumentale: Biserica Catedrala va avea 1500 de locuri, Capela „Sfantul Iosif” nou inaugurata are 140 de locuri (în banci) iar aula universitara, cand va fi finalizata, va cuprinde 250 de locuri. De asemenea exista deja, si in parte sunt in folosinta unor asociatii ale Bisericii, 28 sali mici pentru diferite functionalităti, 4 unitati locative, precum si o sala de cateheza de 40 de locuri.

Click aici pentru albumul foto (I)

Click aici pentru albumul foto (II)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *