Anul Credinţei în parohia noastră

Acţiuni desfăşurate sau în curs de desfăşurare la nivel parohial:

• Ceremonia de deschidere a Anului Credinţei în parohie (la toate Sf. Liturghii în 14 octombrie 2012).
  • Constituirea unui Cerc parohial de cateheza pentru adulti, cu întâlniri bilunare, în care va fi parcurs  întreg conţinutul Catehismului Bisericii Catolice.
  • Amenajarea în Capelă a unui Stand cu cărţile fundamentale pentru acest an.
  • Darea în folosinţă a unei Biblioteci parohiale de unde credincioşii împrumută astfel de cărţi.
  • Tipărirea si răspândirea de fluturaşi cu recomandări concrete de celebrare a anului credinţei.
  • Constituirea unei secţiuni speciale, dedicată Anului credintei, pe situl https://parohiaandreimuresanu.ro/resurse/anul-credintei-2012-2013/.
  • Participarea la Proiectul O Biserică în lume – 50 de ani de la Conciliul Vatican II – 22 octombrie 2012, Cluj-Napoca. Vizionarea în Aula Cardinal Iuliu Hossu a unui documentar despre Conciliul Vatican II.
  • Atelierul de pictură pe sticlă,  Sfinţii, modele de credinţă, 23 noiembrie-26 decembrie 2012.
  • Intensificarea catehezei pe categorii de vârstă pentru copii.
  • Pelerinajul efectuat în Ţara Sfântă (15 – 21 octombrie 2012); Împărtăşire şi mărturii ale participanţilor:
    – Pelerin în Ţara Sfântă I – prezentarea pelerinajului din Israel, luni, 26 noiembrie 2012.
    – Pelerin în Ţara Sfântă II – vizionarea unui documentar despre Israel, 03 decembrie 2013.
  • Adaptarea predicilor tematice, în cadrul Sfintelor Liturghii zilnice, pe conţinutul credinţei.

Alte proiecte de viitor pentru anul 2013:

• Celebrarea cererii de iertare pentru păcatele împotriva credinței – în Duminica Dreptei Credințe din post.
  • Reînnoire publică a promisiunilor făcute la Botez.
  • Vizita relicvelor Sfântul Anton de Padova – model de credință și de trăire autentic creștină, 14-17 septembrie 2012.
  • Cateheze pe marginea Examinării Conştiinţei şi a speţelor concrete de păcate în conformitate cu Decalogul şi Poruncile Bisericii în Postul Mare, de luni până vineri, după Calea Crucii.
  • Cateheze zilnice pe marginea subiectelor principale ale Magisteriului Bisericii în cadrul Liturghiilor celebrate, pentru 2012-2013.
  • Parcurgerea conţinutului Conciliului Vatican II – Pe perioada Postului Mare după Sfintele Liturghii.
  • Cateheze mariologice în Postul Adormirii Maicii Domnului,  de luni până vineri, după Paraclis.
  • Meditaţii comunitare prin lecturarea unor pasaje teologice din Sfânta Tereza a Pruncului Isus, în fiecare zi de luni, iar în ziua de marţi a unor pasaje care explică învăţătura bisericii scrise de Sf. Anton de Padova (după Sfânta Liturghie de la ora 09.00).
  • Abordarea catehetică a subiectelor privind trăirea credinţei în familie în cadrul „Şcolii Părinţilor”, întâlnirea lunară a familiilor (ianuarie – noiembrie 2013).
  • Întâlniri de cateheză cu tinerii în fiecare vineri, de la 17.30, pe diverse teme ale credinței.
  • Participarea la pelerinaje cu scopul întăririi în credinţă.
  • Concursuri de cateheză pentru copii şi pentru întreaga familie.

Toate acțiunile vor fi mediatizate la timpul oportun pentru o cât mai bună participare. Harul credinței să fie cu noi cu toți!
Pr. Mircea Marțian