Binecuvântarea caselor 2015

PROGRAMUL CU BINECUVÂNTAREA CASELOR PENTRU ANUL 2015
– preotul, data, străzi, interval orar –

VINERI, 2 IANUARIE 2015 ÎNCEPÂND CU ORA 13.00

 • Pr. M. Marţian: str. Braşov
 • Pr. T. Sas: str. B. Deleanu
 • Pr. F. Isac: str. C. Brâncuşi

SÂMBĂTĂ, 3 IANUARIE 2015 ÎNCEPÂND CU ORA 11.00

 • Pr. M. Marţian: str. A. France, Păltiniş, Măcinului
 • Pr. T. Sas: str. Muscel
 • Pr. F. Isac: str. Mălinului, Becaş

DUMINICĂ, 4 IANUARIE 2015 ÎNCEPÂND CU ORA 13.30

 • Pr. M. Marţian: str. Romul Ladea, Fagului, Bună-Ziua şi conexe: Arţarului, Măceşului, P. Teodor, M. Toniţa, D. Ferencz, Şt. Luchian, C. Petrescu, M. Preda
 • Pr. T. Sas: Piaţa Agârbiceanu, str. Alverna
 • Pr. F. Isac: str. I. Vidu, M. Zriny, A. Sever, A. Xenopol, Piaţa Cipariu

LUNI, 5 IANUARIE 2015 ÎNCEPÂND CU ORA 13.00

 • Pr. M. Marţian: str. C. Brâncoveanu, I. Vulcan, Mozart
 • Pr. T. Sas:  str. B. Delavrancea, A. Endre
 • Pr. F. Isac: str. M. Nicoară, N. Iorga

MARȚI, 6 IANUARIE 2015 (BOBOTEAZA) ÎNCEPÂND CU ORA 12.30

 • Pr. M. Marţian: str. A. Frâncu, D. Cantemir
 • Pr. T. Sas: str. D. Bolintineanu, Zărneşti (A. Bohănţel)
 • Pr. F. Isac: str. Lăcrămioarelor

MIERCURI, 7 IANUARIE 2015 (SF. IOAN) ÎNCEPÂND CU ORA 13.00

 • Pr. M. Marţian: str. A. Mureşanu, Brăduţului, Nucului, D. Lipati, Calea Turzii (zona din spatele Telezimex), M. Românul
 • Pr. T. Sas: str. Predeal, Galaxiei, Ponorului,T. Maiorescu, E. Brote, V. Pârvan
 • Pr. F. Isac: str. C. Nottara, Trifoiului, E. Murgu, I. P. Retegan, Lupeni, M. Kalman, Saturn

OBSERVAŢII IMPORTANTE

1. Conform Circularei Episcopiei Greco-Catolice, nr. 1794/ 15.12.2014, începând cu 1 ianuarie 2015, fiecare Parohie „va contribui lunar, la fondul de salarizare al clerului, cu suma de 3 lei / credincios„. De aceea, fiecare familie este rugată să achite această contribuţie financiară cu ocazia Binecuvântării Caselor, participând la susţinerea Parohiei noastre prin intermediul acoperirii acestei taxe, respectiv 36 lei pe an pentru fiecare membru al familiei. Contribuţia financiară este orientată spre fondul de salarizare al preoţilor din Eparhie, mulţi dintre clerici fiind salarizaţi exclusiv din fondurile proprii ale Episcopiei, iar parohiile în care slujesc nu sunt suficient de puternice financiar ca să le poată asigura salariul lunar.

2. Susţinerea Dumneavoastră financiară (pentru care se va elibera pe loc o chitanţă) ne va ajuta să păstrăm neafectat bugetul pentru dezvoltare, să putem continua toate programele noastre pastoral-educative, precum şi proiectele programate în anul 2005 (din fondurile parohiei): un sistem de ventilaţie în Capela Sf. Iosif (nu există suficient aer); finisarea tavanului Capelei; montarea unui sistem definitiv de iluminare (cel din prezent, cu tuburi neon, este unul provizoriu); înlocuirea mochetei din Altar cu parchet de stejar, aşa cum era prevăzut în proiectul iniţial. În plus vom putea continua proiectele sociale, prin care, ca şi până acum, venim în ajutorul unor persoane defavorizate.

3. Începând de joi, 8 ianuarie 2015, vom binecuvânta casele şi familiile care au rămas restante, s-au reprogramat sau locuiesc pe alte străzi. Pentru programări sau reprogramări ne puteţi contacta la:

Pr. Florin Isac – tel. 0745-608892, E-mail: isacioan@yahoo.com
Pr. Titus Sas – tel. 0740-218620, E-mail: titussas@yahoo.com
Pr. Mircea Marţian – tel. 0745-265935, E-mail: mircea.martian@gmail.com

•    Putem fi contactaţi la Capela Sf. Iosif la telefon/fax 0264-595591, cu posibilitatea de a lăsa mesaje. Vă rugăm să menţionaţi numele şi un număr de telefon pentru a putea să vă contactăm. Vă mulţumim.

SĂRBĂTORI FERICITE ŞI BINECUVÂNTATE!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *