CORONAVIRUS : Prudență, nu doar rugăciune și jertfă!

Deziderate: Calm, spirit fratern (nu facem provizii nejustificate de mâncare), prudență și responsabilitate (față de noi și față de ceilalți).

Nu panică sau isterie, care pot face mai mult rău decât boala în sine!

Facem un apel la responsabilitate și implicare din partea tuturor: preoți sau laici, credincioși sau atei, autorități centrale sau locale, politicieni de stânga sau de dreapta,…

Stop condamnării bisericii pentru unele păreri ultraconservatoare și fundamentaliste, pe cât de nereprezentative pe atât de neconforme cu linia bisericii (a se vedea spre exemplu recomandările primite din partea Conferinței Episcopale Catolice, pe care le-am publicat, le-am prezentat credincioșilor și le-am implementat/ asumat la nivelul comunității noastre).

Postul Mare nu trebuie trăit doar cu sufletul curat, ci și cu mâinile spălate/dezinfectate (cât mai des).

Rugăciunea, caritatea, postul și iertarea nu înlocuiesc:
– apa și săpunul,
– spălatul des pe mâini,
– dezinfectantul,
– acoperirea gurii și a nasului când tușim / strănutăm,
– evitarea contactului cu ochii, nasul și gura înainte de a ne spăla pe mâini.
– izolarea dacă sunt semne de boală sau persoana e în vârstă și ca alte afecțiuni,

Dumnezeu ne-a dat evlavie și minte, rațiune și credință. Să le folosim împreună.

Grija față de noi înseamnă și iubire față de alții!!!

Așadar, să tratăm problema cu aceste deziderate: calm, spirit fratern, prudență și responsabilitate. Nu panică sau isterie, care pot face mai mult rău decât boala în sine!

Pentru credibilitate și asumarea acestor invitații re-evidențiez două surse (unul laic/ de specialitate, celălalt, părintesc, sub semnătura unui ierarh al bisericii catolice din România)

Spre știință/ reamintire:

A) Material ce poartă autoritatea dlui prof. dr Adrian Streinu-Cercel:
1. Spălaţi-vă mâinile de multe ori;
2. Evitaţi contactul cu persoane care sunt suspecte de infecţii respiratorii acute;
3. Nu vă atingeţi ochii , nasul si gura cu mâinile;
4. Acoperiţi-vă gura şi nasul daca strănutaţi sau tuşiţi;
5. Nu luaţi medicamente antivirale si nici antibiotice decât în cazul în care va prescrie medicul;
6. Curăţaţi toate suprafeţele cu dezinfectanţi pe bază de clor sau alcool;
7. Utilizaţi masca de protecţie doar în cazul in care suspectaţi că sunteţi bolnav sau în cazul în care acordaţi asistenţă persoanelor bolnave;
8. Produsele ”MADE in CHINA” sau pachetele primite din China nu sunt periculoase;
9. Sunaţi la 112 dacă aveţi febră, tuşiţi sau v-aţi întors din China sau zonele in carantina din Europa de cel puţin 14 zile;
10. Animalele de companie nu transmit coronavirus.

Click aici pentru comunicatul Conferinţei Episcopilor din România