Fericitul Iuliu Hossu – Vestitorul Unirii!

„Să ne rugăm în această zi pentru toţi făuritorii Marii Uniri şi să ne amintim şi de cuvântul providenţial al fericitului Iuliu Hossu, care a spus: ‘Dacă nu exista Unirea religioasă de la 1700, nu era nici Adunarea de la Blaj de la 3/15 mai 1848, unde s-a strigat: Vrem să ne unim cu Ţara! Şi fără aceasta nu era nici Unirea din 1918‘”.

Iuliu Hossu si Marea Unire

Iuliu Hossu, „Credinţa noastră este viaţa noastră, memoriile Cardinalului dr. Iuliu Hossu”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept