Întrunirea Eparhială a Reuniunilor Mariane Cluj-Napoca

Reuniunile MarianeCatedrala Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea din Cluj-Napoca (din Piața Cipariu) va găzdui sâmbătă, 12 noiembrie 2022, Întrunirea eparhială a Reuniunilor Mariane din Eparhia de Cluj-Gherla. Tema sub care se va desfășura întâlnirea este: „Sfânta Fecioară Maria, Regina familiei” și Motto-ul: „Sufletul meu mărește pe Domnul” (Lc 1,46).

PROGRAMUL DETALIAT:
În Capela ”Sf. Iosif”
10.30: Primirea participanților + Rozariul Sfintei Fecioare Maria.
11.00: Sfânta Liturghie arhierească cu pomenirea marianiştilor decedaţi + noi primiri în reuniune.
Pe Holul dinspre Piața T. Cipariu:
12.30: Moment de pauză
În Aula ”Iuliu Hossu”:
13.00: Aspecte legate de activitățile reuniunilor mariane din Eparhie (prezintă – Președintele în exercițiu Monica Culea)
13.15: Alegeri – Candidaturi (propuneri) – votul propriu-zis
În Capela ”Sf. Iosif”:
14.00: Expunerea Sf. Sacrament, Invocație și Binecuvântare Euharistică.
În Aula ”Iuliu Hossu”
14.15: Agapă fraternă pentru delegați (oferită prin bunăvoința și strădania membrelor Reuniunii noastre parohiale dedicată Mariei, Regina Martirilor și Mărturisitorilor.

Cerem Sfintei Fecioare Maria, Mama şi Ocrotitoarea noastră, să mijlocească de la Dumnezeu o bună desfăşurare a Întâlnirii şi haruri speciale pentru Biserica noastră Română Unită cu Roma.