Moment al memoriei și recunoștinței – dedicat marelui om de stat, Iuliu Maniu

Ne adăugăafis iuliu manium și noi printre cei care nu-și uită înaintașii, amintindu-ne de «Iuliu Maniu – un adevărat model», într-o lume din ce în ce mai ruptă de trecut (de istorie) și poate de aceea cu un viitor din ce în ce mai incert.

Totul se va întâmpla într-un timp potrivit – la 150 de ani de la nașterea marelui patriot român (8 ianuarie 1873) și la 70 de ani de la moartea sa în Temnița Sighetului (5 februarie 1953) – și într-un loc potrivit – Catedrala dedicată ”Martirilor și Mărturisitorilor veacului XX”, aflată în Piața ce poartă numele Marelui cărturar blăjean, Timotei Cipariu, din Cluj-Napoca.

Participantul va putea (re)descoperi pe ”Omul liber” (de interese proprii sau de grup), care a avut o singură datorie și anume aceea față de Dumnezeu și față de oameni, fidel Binelui comun și liniei dictate de propria conștiință.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *