O lună de rugăciune pentru sufletele înaintaşilor noştri aflate în Purgator

“Dacă am şti cât este de mare puterea sfintelor suflete din Purgator şi câte haruri am putea obţine de la Dumnezeu prin mijlocirea lor, ele nu ar fi atât de uitate! Să ne rugăm mult pentru ele, pentru ca ele să se roage mult pentru noi”

Sf. Ioan Maria Vianey, parohul de Ars

Perioada optimă:

 • Intervalul 1-30 noiembrie
 • La decesul unei persoane dragi
 • Atunci când simţi chemarea să te rogi pentru cei răposaţi


Principalele mijloace prin care putem uşura sufletele din purgator:

 • Participarea la Sfânta Jertfă Liturgică
 • Rugăciunea
 • Caritatea
 • Împărtăşania deasă
 • Asumarea suferinţelor din viaţă
 • Obţinerea unor indulgenţe  parţiale sau plenare pentru cei răposaţi
 • Curăţirea mormintelor celor dragi şi reculegerea în faţa acestora


Propunere concretă de program zilnic de rugăciune:

Pe mărgelele unui rozariu obişnuit, vă propunem să rostiţi minim o decadă de Rozariu urmând prescripţiile de mai jos:

În numele Tatălui şi al Fiului şi al Spiritului Sfânt. Amin!

Rugăciune de început:

Dumnezeule bun şi îndurător, Te rog să asculţi rugăciunile noastre fierbinţi pe care ţi le înălţăm în fiecare zi din această lună binecuvântată. Consacrăm toate aceste zile pentru uşurarea şi eliberarea acestor suflete captive care au nevoie de ajutor …Doamne cheamă-i pe copiii Tăi şi fraţii noştri la odihna cea veşnică, unde nu mai este durere, întristare şi suspin ci viaţă fără de sfârşit.

În loc de Tatăl Nostru se rosteşte…

Părinte al îndurărilor şi Dumnezeule a toată mângâierea, primeşte rugăciunile pe care acum le înălţăm prin Fiul Tău iubit, Isus Cristos, pentru fratele/ţii nostru/noştri, servul/ii Tău/Tăi…………., mutat/ţi de la noi şi Te îndură spre el/ei!

Dezleagă-l/i de toate legăturile greşelilor pe care din slăbiciune omenească le-a/au săvârşit în viaţă. Luminează-l/i şi eliberează-l/i  din strâmtoare şi dureri…Dă-i/le lui/lor răcorire şi dulce mângâiere, potoleşte setea ce-l/i mistuie de a vedea Faţa Ta. Întinde spre el/ei Braţul Tău cel milostiv şi şterge toată lacrima de pe faţa lui/lor şi deschide-i/le porţile spre lumina Ta cea neajunsă şi neveştejită.    

În loc de Născătoare de Dumnezeu se rosteşte de zece ori:

Odihna cea veşnică dăruieşte-o lui/lor, Doamne!
Şi lumina cea fără de sfârşit să-i/le strălucească lui/lor…
Să se odihnească în pace…
Prin Mila lui Dumnezeu… Amin.

În loc de Mărire Tatălui, se spune

Suflete sfinte din Purgator, rugaţi-Vă pentru noi!

Apoi, Psalmul 129:

„Dintru adâncuri strig către Tine, Doamne: Doamne, ascultă glasul meu.
Pleacă urechea Ta la glasul rugăciunii mele.
De Te-ai uita la fărădelegi, Doamne, cine ar mai putea sta în faţa Ta?
La Tine însă este iertare şi de Tine ne temem.
Eu sper în Domnul, sufletul meu se încrede în cuvântul Său.
Mai mult decât aşteaptă străjerii ivirea zorilor,
Să spere Israel în Domnul.
Căci la Domnul este îndurare şi belşug de mântuire.
Şi El va izbăvi pe Israel de toate fărădelegile lui.”

Rugăciunea de încheiere:

O, Isuse Preaiubit, mă închin Ţie şi Îţi ofer toate faptele mele bune pentru odihna sufletelor din Purgator, atât de mult iubite de Tine. Mare este dorinţa mea de a le ajuta să iasă cât mai repede din chinurile lor şi să vină la Tine, după dorinţa lor cea mai arzătoare, aşa cum, la fel de mult, le doreşti şi Tu să fie fericite pentru totdeauna.
O, bune Isuse, Mântuitorul nostru, Te rugăm să primeşti rugăciunea pe care Ţi-o adresăm pentru sufletele răposate, dar mai ales pentru acelea ale dragilor noştri. Dacă ar mai avea încă de ispăşit pedepse din cauza păcatelor lor, dă-le pacea şi odihna veşnică, primind ca răsplată jertfele şi faptele bune pe care Ţi le oferim pentru ei.
O, bune Isuse, răsplăteşte pe toţi cei care se roagă pentru răposaţi cu bunurile Tale cereşti, ca astfel, într-o zi, să Te binecuvântăm cu toţii în Cer.
Amin.

Altă rugăciune cu acelaşi scop:

Doamne Isuse, fie-Ţi milă de sufletele din purgator pentru salvarea cărora ai binevoit să iei natura noastră umană şi să suferi moartea cea mai dureroasă.
Fie-Ţi milă de aspiraţiile lor arzătoare de a Te vedea, fie-Ţi milă  de lacrimile şi de căinţa lor şi prin meritele Patimii Tale iartă-le păcatele pe care le-au făcut ofensându-Te pe Tine.
Preablânde Isuse, Sângele Tău să Se reverse peste aceste suflete dragi… El să scurteze timpul lor de ispăşire pentru ca să ajungă cât mai curând lângă Tine în fericirea veşnică! Amin.

Apoi, se rostesc în cinstea Mielului Lui Dumnezeu şi a Scumpului Său Sânge:
7 Tatăl Nostru şi 7 Născători
(potrivit invitaţiei Sf. Brigitta)

(Text redactat la Capela Sf. Iosif, Piaţa Cipariu f.n., tel.: 0264/595591)

Un răspuns la „O lună de rugăciune pentru sufletele înaintaşilor noştri aflate în Purgator”

 1. Lăudat sa fie Isus Cristos și Maria.
  Va rog, as vrea sa știu în ce interval de timp de la moartea mamei mele dragi, se poate face o GLORIANA , rugaciunea pentru iertarea păcatelor. Mama își dorea foarte mult aceasta rugăciune. Aștept răspuns.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept