Mulțumim pentru toate momentele de încântare și speranță pe care le-ați oferit în acest minunat an, pentru minuțioasa muncă din spatele scenei și, în mod deosebit, pentru faptul că ați acceptat să intrați în marele proiect al Catedralei din inima Clujului, dedicată “Martirilor și mărturisitorilor veacului XX”, un vis al Cardinalului Iuliu Hossu ca românii greco-catolici din Cluj să aibă o nouă catedrală.
Da, de un an, prin minunatele cântece și reprezentare, “Adoremus” a oferit și oferă armonie, speranță și viață acestei impunătoare și importante construcții.
Centrul nostru de activități este pregătit pentru activitățile specifice vacanței, chiar dacă suntem conștienți de faptul că #sufetulnuarenevoiedevacanță, ci de hrană spirituală.
El are nevoie în mod constant de rugăciune (”respirația sufletului”), practicarea sacramentelor, în mod deosebit participare la Sfânta Liturghie, dar și multe fapte de caritate (ce ne dau încredere în noi și ne transformă în fii și frați).
În timpul vacanței mari continuăm să ne întâlnim cu copiii doar la Sfânta Liturghie dedicată lor, în fiecare duminică, cu începere de la ora 11.30.
Vă așteptăm mereu cu drag (dacă sunteți în Cluj), iar dacă nu sunteți vă asigurăm că vă purtăm mereu cu drag și dor, în rugăciune!
În paralel, Centrul nostru de activități găzduiește o Școală de vară pentru copii (vezi foto) și tot acolo vom organiza tradiționalul Campus de vară (în parteneriat cu ASTRU Cluj), la începutul lunii septembrie (sub Moto-ul ”SUS INIMA!”).
A fost vizitată Catedrala în construcție din Piața Cipariu, dedicată Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea, unde Preasfinția Sa Claudiu și Excelența Sa Ciprian Olnici au fost însoțiți de Dl. Cristian Teglaș, director economic și de Pr. Mircea Marțian, protopop de Cluj I.
A putut fi admirată perspectiva impresionantă asupra municipiului Cluj-Napoca de la înălțimea turnului – după o incursiune în șantierul din zona în care se desfășoară lucrări -, dar și „temelia” acestei catedrale, constând în istoria de credință și martiriu a Bisericii Române Unite, așa cum o prezintă Holul Martirilor și spațiul expozițional din incintă. S-a vizitat, în continuare, o altă lucrare în curs din zona centrală a orașului, și anume renovarea unui edificiu (pe str. Ioan Bob) care aparține Episcopiei de Cluj-Gherla.
O interesantă și dătătoare de speranță întâlnire bilaterală care a reiterat faptul că distincția dintre Biserică și Stat nu implică separarea lor totală și nici faptul că Biserica ar trebui să-și reducă acțiunea doar la sfera privată și spirituală.
Biserica nu poate și nu trebuie să înlocuiască statul (cum, din păcate, mai există uneori pretenția), dar nici statul nu poate înlocui biserica (cum se mai încearcă pe alocuri). De aceea, cea mai bună cale rămâne cooperarea. pentru că biserica nu poate și nu trebuie să rămână pe margine în lupta pentru o lume mai bună.
Experiența Bisericii Române Unite cu Statul comunist inspirat de la Moscova a fost una teribil de brutală, iar statul român actual trebuie să înțeleagă că acel stat a încercat să reprime nu doar libertatea de credință și o parte a elitei neamului românesc, ci și una dintre cele mai europene componente ale sale.
Un exemplu surprins la ultima întâlnire cu tinerii – invitat fiind unul dintre studenții Facultății de Teologie Greco-Catolică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai – dintre cei trei care și-au efectuat stadiul de practică la noi în comunitate, în acest an formativ, 2022-2023.
Mulțumiri coordonatorului,
Lector dr. Simona Zetea
Centrul nostru de activități a fost pregătit pentru școala de vară, pentru campusul adresat copiilor și pentru alte activități specifice vacanței…
Avem din nou un parchet gata să fie uzat în diferitele grupuri și activități de cei peste 200 de beneficiari ai căsuței noastre din centrul Clujului.
Suntem bucuroși de faptul că podeaua a fost foarte uzată, ba chiar am contribuit și noi la acest lucru.
Mulțumim credincioșilor comunității noastre pentru sprijinirea cheltuielilor centrului și în ultimul an catehetic-formativ.
În mod special și particular familiei Purcar, membri ai Cercului de cateheză adresat adulților care au suportat cheltulielile cu recondiționarea parchetului
Despre ”magia” muzicii și cum ne poate afecta ea emoțional (în bine!)
A fost un moment binecuvântat de prezența în mijlocul nostru a Preasfinției sale Claudiu, o seară de excepție care ne-a arătat, încă o dată, ce multe se pot face în echipă (în comuniune).
O zi în care Catedrala ”Martirilor și mărturisitorilor” a fost din nou vie și utilă prin Aula ”Iuliu Hossu”, devenit loc de pelerinaj “pe aripile muzicii”.
Felicitări organizatorilor, Liceului Inochentie Micu reprezerntat de doamna Director Simona Gruian și de inițiatoarea festivalului ajuns la a V-a ediție, Sora Lucia, alături de ”Voci Angelice” la care s-a adăugat ca în fiecare an Cristina Pătrașcu Nagy (dirijoarea Corului de copii “Allegria” al Capelei ”Sf. Iosif”)
Absolut extraordinar ce s-a realizat cu tinerii și copiii participanți într-un timp așa de scurt.
Mulțumim colegei noastre din Biroul de comunicații sociale al Episcopiei de Cluj-Gherla pentru imaginile surprinse și detaliile oferite (care au contat, fiecare aducând un farmec în plus întregii seri): vezi Facebook
Începând de duminică, 25 iunie 2023, a răsunat și la noi în comunitate vestea: BINE AI VENIT VACANȚĂ MARE!
După Sfânta Liturghie animată de copii, în Capela ”Sf. Iosif” a urmat un Festival al bucuriei la Centrul de activități compus din: cateheză, masă și jocuri în comun, respectiv jocuri de echipă sau libere (trambulină, fotbal de masă, baschet,…).
Mulțumim lui Leonard Socaciu, Președintele ASTRU Cluj, doamnei catehete Otilia David, dirijoarei Corului Allegria, Cristina Nagy, tinerilor din comunitate care au făcut voluntariat, doamnei consilier Bodea Ildi care a îndulcit evenimentul și minunatei gazde Simona Marțian.
Responsabilul cu pastorația copiilor pr. Mircea Marțian le-a vorbit copiilor în cadrul catehezei despre bucuriile trecătoare, despre acele bucurii care ne dau satisfacție doar pentru puţin timp, sfătuindu-i să se străduiască să caute bucuria care vine din interior, o bucurie pe care nimeni nu o poate lua de la noi. S-a insistat pe fericirea obținută prin ”a dărui” nu prin ”a primi”, nefiind întâmplător faptul că una dintre fericirile evanghelice proclamate de Isus a fost: ”Fericiți cei milostivi…”!
Așadar, pentru ca sufletul să-și poată păstra bucuria avem nevoie în mod constant și pe perioada vacanței de rugăciune, de practicarea sacramentelor, participare la Sfânta Liturghie și multe fapte bune.
Fiecare a plecat mulțumit, cu speranța că ne vom revedea atunci când suntem în oraș la Sfânta Liturghie, dedicată copiilor și tinerilor, în fiecare duminică, cu începere de la ora 11.30, în perioada școlii de vară sau a campusului de vară, pe care intenționăm să le organizăm pentru copii.