Paraclisul Maicii Domnului

Fecioara Maria rugaciuneÎn perioada Postului ”Adormirii Maicii Domnului” (1-14 august) ne rugăm împreună PARACLISUL MAICII DOMNULUI, Canon de mângâiere pentru sufletele noastre: ZILNIC DE LUNI – VINERI după-masă, în intervalul orar 17.30 – 18.30 (accesul credincioșilor se va face pe la Intrarea ”Andrei Mureșanu” a catedralei ”Martirilor și Mărturisitorilor veacului XX”, dinspre Bastionul Croitorilor/ Calea Turzii)

Vrem ca la picioarele Sfintei Fecioare să reînnoim angajamentul nostru de a medita cu credinţă şi pe mai departe misterul ei, conştienţi fiind că medităm de fapt misterele lui Cristos însuşi, sub călăuzirea Mamei noastre cereşti, Maria, care a fost făcută părtaşă în mod direct la întruparea, viaţa publică, pătimirea şi învierea Fiului ei.

Cinstind-o pe Sfânta Fecioară şi rugându-ne în fiecare seară vrem de fapt să îl cinstim pe Dumnezeu, care prin ea ne-a făcut darul cel mai preţios, ni l-a dat pe Cristos şi, prin el, ne-a adus mântuirea.

Să ne deschidem inimile şi să oferim rugăciunea şi cântul nostru sincer lui Dumnezeu, prin intermediul Maicii Preacurate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept