Parcurs video-catehetic (adresat tinerilor 13 +), ”Despre Misterul Sfintei Liturghii”, Sesiunea a III-a: ”Să descoperim Misterul”…

”Biserica, asemenea lui Cristos, Liturghia, asemenea lui Cristos, este atât divină cât și umană. Este divină, pentru că Dumnezeul Universului vine la noi, în biserică, vine chiar în mijlocul nostru, dar este și umană pentru că este o celebrare în care oamenii aduc cult lui Dumnezeu… Liturghia nu e doar mister, istorie și frumusețe, ci și umanitate și… nebunie, și e un lucru foarte bun, deoarece Dumnezeu nu se teme de umanitatea noastră (n.n.- ba chiar dimpotrivă o acceptă și ne așteaptă să-i aducem cult așa cum suntem)”.

Una dintre ”problemele” Liturghiei (și nu e vina ei!): ”credem că noi suntem în centrul Liturghiei, dar, ”la Liturghie nu noi suntem în centru, ci Dumnezeu, Tatăl, Fiul și Spiritul (Duhul) Sfânt, nu mica trinitate adică eu cu mine și cu persoana mea” citatele sunt conform spuselor lui Mark, cel care vorbește astfel, în primul segment video din cadrul sesiunii a III-a.

Așadar, continuăm parcursul video-catehetic (adresat tinerilor 13 +), ”Altaration, Despre Misterul Sfintei Liturghii”, Sesiunea a III-a: ”Să descoperim Misterul”…

DUMINICĂ, 17 NOIEMBRIE 2019, INTERVAL ORAR 17.00-19.00, la Centrul de activități de pe Bld. C. Brâncuși 44.

Vino… Ești important și de neînlocuit!!!

P.S.: Mulțumim Lui Radu și Oana Capan pentru traduceri și materiale suport.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *