Prezentarea Enciclicii „Lumen Fidei” („Lumina Credinţei”) – video

Scrisoarea enciclică Lumen Fidei a Suveranului Pontif Papa Francisc este prezentată credincioşilor în perioada 04 – 06 nov. 2013, începând cu orele 17.00, în Capela ” Sf. Iosif ” din Piaţa Cipariu. Luni, 4 nov. PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial, a făcut o prezentare generală a documentului. Urmează Pr. Călin Bot, Rector al Seminarului eparhial „Sf. Ioan Evanghelistul” şi Pr. Florin Bozântan de la Facultatea de Teologie Greco-Catolică (UBB).
„Credinţa pe care o primim de la Dumnezeu ca dar supranatural apare ca lumină pentru drum, lumină care orientează drumul nostru în timp. (…) Tocmai despre această lumină a credinţei aş vrea să vorbesc, ca să crească pentru a lumina prezentul, până la a deveni o stea care dezvăluie orizonturile drumului nostru, într-o perioadă de timp în care omul are o nevoie deosebită de lumină” (Lumen Fidei, Nr. 4)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *