Prezentarea Enciclicii „Lumen Fidei” („Lumina Credinţei”)

Lumen FideiCredinţa nu este un refugiu pentru oameni lipsiţi de curaj, ci dilatarea vieţii (Lumen fidei, nr. 53)

Unde: Capela Sf. Iosif
Când: 4, 5, 6 noiembrie 2013 în fiecare zi cu începere de la orele 17.00
Vor prezenta: Pr. Călin Bot, pr. Casian Bozântan și PS Florentin Crihălmeanu

Începută de Papa Benedict al XVI-lea, acum emerit, şi continuată şi completată de Papa Francisc, Lumen fidei (Lumina Credinţei) este un simbol al unităţii în credinţă şi al continuităţii mesajului transmis de magisteriul celor doi papi, „o cateheză la patru mâini a urmaşilor lui Petru”, cum a descris-o Card. Marc Ouellet, Prefectul Congregaţiei vaticane pentru episcopi, în cadrul prezentării oficiale organizată astăzi la Vatican. Publicată în timpul Anului Credinţei şi datată, în mod simbolic, la 29 iunie, solemnitatea Sfinţilor Apostoli Petru şi Paul, prima Scrisoare Enciclică a Papei Francisc este „despre credință” și reîntregește trilogia dedicată virtuţilor teologale începută de Benedict al XVI-lea cu enciclicele sale „despre iubire”, Deus caritas est, şi „despre speranţă”, Spe salvi.

Articulată în patru capitole, intitulate cu citate biblice, la care se adaugă o introducere şi o concluzie, Scrisoarea Enciclică a Papei Francisc este adresată episcopilor, preoţilor, diaconilor, persoanelor consacrate şi tuturor credincioşilor laici. Textul parcurge istoria credinţei creştine, de la chemarea lui Abraham şi a poporului lui Israel până la învierea lui Isus şi răspândirea Bisericii (capitolul 1, „Noi am crezut în iubire”), raportul dintre credinţă şi raţiune (capitolul 2, „Dacă nu credeți, nu veți rezista”), rolul Bisericii în transmiterea credinţei de-a lungul istoriei omenirii (capitolul 3, „V-am transmis ceea ce am primit și eu”) şi în fine aportul credinţei în făurirea binelui comun (capitolul 4, „Dumnezeu le-a pregătit o cetate”). Enciclica se încheie cu o rugăciune la Sfânta Fecioară Maria, model de credinţă.

În textul enciclicei, care îmbină armonios stilul Papei Benedict cu cel al Papei Francisc, se regăsesc nu doar referințe la Vechiul şi Noul Testament ori la documente din magisteriul Bisericii Catolice, dar şi la sfinţi precum Iustin, Irineu din Lion, Leon cel Mare sau Sfântul Augustin, teologi ca Romano Guardini și John Henry Newman, filosofi precum Nietzsche, Martin Buber şi J. J. Rousseau ori poetul T. S. Eliot. Se regăsesc, de asemenea, și Dante Alighieri şi F. M. Dostoievski, citaţi adesea de ultimii doi papi, Ioan Paul al II-lea şi Benedict al XVI-lea.

Intitulat, conform tradiției, după primele cuvinte ale textului în limba latină, Lumen fidei, documentul este prima scrisoare enciclică a Papei Francisc și a 322-a din istoria Bisericii Catolice (prima a fost Ubi Primum, din 3 decembrie 1740, a Papei Benedict al XIV).

 Vă aşteaptă cu mult drag,
Pr. Mircea Marţian

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept