Prima Sfântă Împărtăşanie în capela Sf. Iosif – Piaţa Cipariu Cluj

Procesiunea copiilor de la Catedrala „Schimbarea la Faţă” până la capela „Sf. Iosif” din Piaţa Cipariu, Sfânta Liturghie celebrată de Episcopul eparhial, PS Florentin în cadrul căreia copiii au primit Prima Sfântă Împărtăşanie. La final a avut loc decernarea diplomelor de amintire şi a cadourilor, moment urmat de pozele de grup şi o agapă fraternă. Copii care s-au împărtăşit prima dată cu Trupul şi Sângele lui Isus sunt de la şcolile din centrul mun. Cluj-Napoca şi s-au pregătit pentru acest moment al întâlnirii personale cu Isus Hristos sub forma pâinii şi a vinului – prin cateheză – sub atenta coordonare a d-lor catehete, şi primirea Sacramentului Spovedaniei – în cadrul Departamentului de religie şi cateheză, cu sprijinul Parohiei „Andrei Mureşanu” şi prin colaborarea mai multor preoţi. Răspunsurile la Sf. Liturghie Arhierească au fost date de copiii din Corul „Allegria” de la Liturghia duminicală a copiilor din capela „Sf. Iosif”.

Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept