Rugăciune pentru pace

rugaciune ucraina2(cf. Sfântul Papă Ioan Paul al II-lea)

Dumnezeul părinților noștri, mare și milostiv, Domn al păcii și al vieții, Tatăl tuturor, Tu ai planuri de pace și nu de suferință, condamni războaiele și nărui mândria celor violenți.
Tu l-ai trimis pe Fiul Tău, Isus, pentru a vesti pacea celor de aproape și celor de departe, pentru a-i reuni pe oamenii din orice neam într-o singură familie.

Ascultă strigătul unanim al fiilor Tăi, rugămintea plină de tristețe a întregii omeniri: niciodată să nu mai fie război – drum fără întoarcere, spirală de doliu și violență; fă să înceteze acest război din Ucraina, amenințare pentru creaturile Tale, în cer, pe uscat și pe mare.

În comuniune cu Maria, Maica lui Isus, noi te implorăm: vorbește inimilor celor responsabili de soarta popoarelor, oprește îndărătnicia și răzbunarea, inspiră cu Spiritul Tău soluții noi, gesturi generoase și onorabile, spații de dialog și de așteptare răbdătoare, mai rodnice decât termenele pripite ale războiului.

Dăruiește timpului nostru zile de pace. Să nu mai fie vreodată război.

Amin!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *