Rugăciuni la masă

Înainte de mâncare

(La prânz)

Tatăl nostru…

Cristoase Dumnezeule, binecuvântează mâncarea şi băutura servilor tăi, că Sfânt eşti totdeauna, acum şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin.

(Seara)

Mânca-vor săracii şi se vor sătura şi-L vor lăuda pe Domnul; cei ce-L caută pe Dânsul, vii vor avea inimile lor în veacul veacului. Amin.

După mâncare

Îţi mulţumim, Cristoase Dumnezeul nostru, că ne-ai hrănit cu bunătăţile Tale pământeşti; nu ne lipsi nici de Împărăţia Ta Cerească, ci, precum ai venit în mijlocul Apostolilor, pace dăruindu-le, aşa vino şi la noi şi ne mântuieşte. Amin.

(din “Cartea de rugăciuni” sub îngrijirea pr. prof. Anton Goţia,
Editura Viaţa Creştină, Cluj-Napoca, 1996
)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept