Săptămâna Căsătoriei – 7-14 februarie 2012

Anul 2012 –  Familia, leagăn al vieţii

Parohia Andrei Mureşanu Cluj-Napoca

vă invită la cel mai mare eveniment din parohie dedicat cuplurilor căsătorite

SĂPTĂMÂNA CĂSĂTORIEI 7-14 FEBRUARIE 2012

În vremuri în care viaţa de familie este chiar şi în biserică tot mai expusă presiunilor, devalorizării şi destrămării, se cere o luare de atitudine, se cer oameni care pot şi doresc să readucă cuplul căsătorit în atenţie şi pe lista priorităţilor.

Ce vă propunem:

• Predici despre iubirea asumată şi responsabilă
  • Mărturii ale unor căsnicii salvate sau împrospătate prin credinţă/ convertirea inimii
  • Proiecţii tematice
  • O întâlnire a familiilor pentru împărtăşire

–  miercuri, 8 febr. 2012 – ora 18.30

Discuţii cu grupul de tineri pe tema: „Cum să te pregăteşti pentru o căsnicie reuşită?”

– vineri, 10 februarie 2012 – ora 17.30

şi nu în ultimul rând…

• Reînnoirea jurămintelor de la Căsătorie – duminică, 12 februarie – la toate Liturghiile
  • Posibilitatea împărtăşirii unor amintiri romantice ale iubirii – bileţele de dragoste şi/sau declaraţii de dragoste
  • Căsnicia sănătoasă zidită pe Dumnezeu, dragostea şi unitatea cuplului aduc cu ele siguranţă emoţională, un viitor stabil şi copii maturi în decizii.

Vă aşteptăm cu mult drag!

Dacă ești suficient de norocos să ai o căsnicie, atunci trebuie să ai grijă de ea!

Richard Kane