Sfinţii, modele pentru credinţă

Un nou eveniment dedicat Anului Credinței a început, în această seară, în parohia noastră.
Este vorba de Atelierul de pictură pe sticlă  „Sfinții, modele de credință”.
Cei 17 mici artiști participanți sub generoasa îndrumare a doamnei Ioana Rusu şi-au ales astăzi câte un sfânt care va deveni pentru ei un model în acest an dedicat credinței.
Sfinții sunt exemple dincolo de timp de trăire a unei vieți creștine, fiind o sursa inepuizabilă de speranță. Ei ne învaţă modalităţi prin care o persoana îl poate sluji pe Dumnezeu: învăţând, prin activitate misionară, caritate, rugăciune sau pur şi simplu căutând să facă Voia lui Dumnezeu în acțiunile şi deciziile din viața de zi cu zi.

pr. Mircea Marțian

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *