Biserica a afirmat dintotdeauna absoluta si suprema demnitate a vieţii umane care trebuie trăită în mod deplin chiar si atunci când este învăluită de misterul suferinţei (Benedict al XVI-lea).
Ziua Mondială a Bolnavului a fost instituită în anul 1992 de Papa Ioan Paul al II-lea, în memoria Sfintei Fecioare Maria de la Lourdes.
„Ziua Mondială a Bolnavului să fie un moment forte de rugăciune, de împărtăşire, de oferire a suferinței pentru binele Bisericii şi de a-i invita pe toți să recunoască în chipul fraților infirmi sfântul chip al lui Cristos, care suferind, murind şi înviind a înfăptuit mântuirea omenirii”, spunea Ioan Paul al II-lea în scrisoarea prin care anunța instituirea unei zile dedicate bolnavilor.
În parohia noastră, Ziua Mondială a Bolnavului a fost marcată printr-o cateheză despre valoarea suferinţei şi despre importanţa ei pentru viaţa Bisericii, urmată de un oficiu special pentru obţinerea darului sănătăţii sufleteşti şi trupeşti, la toate Sfintele Liturghii celebrate pe Altarul capelei noastre.
Suferinţa este cea mai tulburătoare dintre problemele omului. Cu toate acestea, persoanele care suferă sunt o comoară de mare preţ. Iar dacă suferinţa lor este unită cu jertfa lui Cristos, primeşte o mai mare valoare. De aceea, bolnavii noştri nu trebuie eutanasiaţi, nu trebuie marginalizaţi, nu trebuie uitaţi prin spitale sau aziluri, ci trebuie îngrijiți cu dragoste si dăruire.
La finalul Sfintelor Liturghii toţi participanţii au fost întăriţi în suferinţele lor printr-o ungere cu undelemn binecuvântat.
Acţiunea centrală din Eparhia de Cluj-Gherla dedicată Zilei Vieţii Consacrate, zi instituită în anul 1997, de către Fericitul Ioan-Paul al II-lea, a avut loc sâmbătă, 2 februarie a.c., de la ora 9.00, la Capela Sfântul Iosif, unde PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla a celebrat Sfânta Liturghie Arhierească la care au participat, ca invitaţi, fraţi şi surori din diferitele comunităţi de viaţă religioasă.
Răspunsurile la celebrarea liturgică au fost date de Surorile Baziliene.
Înainte de Sfânta Liturghie a avut loc o procesiune în care călugării şi călugăriţele au adus lumânări, pe care le-au aşezat într-un loc special amenajat, pentru a exprima simbolic misiunea pe care o au prin viaţa lor oferită lui Hristos, aceea de a aduce lumina în lume.
La momentul oportun s-a desfăşurat ceremonia depunerii Profesiunii Perpetue a Fr. ANDREI – Aurel Pop, OSBM.
Totul s-a încheiat cu o agapă fraternă în Aula Cardinal Iuliu Hossu.
Ordinul Sfântului Vasile cel Mare
Provincia Sfinții Apostoli Petru și Pavel, România
vă invită cu multă bucurie să participaţi, în comuniune de rugăciune, la ceremonia depunerii Profesiunii Perpetue a Fr. ANDREI – Aurel Pop, OSBM.
Sfânta Liturghie Arhierească, în cadrul căreia va avea loc Ritualul Profesiunii, se va celebra sâmbătă, 2 februarie 2013, Sărbătoarea Întâmpinarea Domnului nostru Isus Hristos, de la ora 9.00 la Capela Sfântul Iosif din Piaţa Cipariu Cluj-Napoca.
Vă aşteaptă Părinţii Bazilieni
prin
ieromonah Ioan Laurian Daboc OSBM, Protoegumen
Copiii Sf. Iosif vă invită în prima miercuri (06.02.2013)
din luna februarie, cu începere de la ora 17.00, la un nou OFICIU SPECIAL DE RUGĂCIUNE
avându-l ca mijlocitor pe Sf. Iosif.
Intenţiile generale de rugăciune din această lună:
Pentru ca familiile migrante, îndeosebi mamele, să fie sprijinite şi însoţite în dificultăţile lor.
Pentru ca populaţiile care trăiesc experienţa războaielor şi a conflictelor să poată să fie protagoniste ale construirii unui viitor de pace.
Pentru toţi bolnavii în mod deosebit pentru cei din parohia noastră.
Pentru repornirea construcţiei Catedralei dedicate martirilor şi mărturisitorilor veacului XX.
Seara se va încheia cu Adoraţie Euharistică, urmată de o agapă fraternă pe Holul expoziţional.
Vă aşteaptă cu mult drag,
Pr. Mircea Marţian, tel. 0745-265935
Ca în fiecare an, cu ocazia Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, în cadrul Eparhiei de Cluj-Gherla a avut loc o Seară de Rugăciune Ecumenică, la care, PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, a invitat reprezentanţii Bisericilor şi confesiunilor creştine din Cluj-Napoca. Astfel, în după-masa zilei de luni, 21 ianuarie 2013, în Capela “Sfântul Iosif” din piaţa Cipariu s-au întâlnit credincioşi ai Bisericilor Ortodoxă, Unitariană, Romano-Catolică, Greco-Catolică, Reformată, Penticostală şi Biserica Apostolică “Darul Vieţii”.
Un prilej de bucurie a fost prezenţa, între invitaţi, a doi întâi-stătători ai Bisericilor locale: Înaltpreasfinţia Sa Andrei Andreicuţ, Mitropolitul ortodox al Clujului, Maramureşului şi Sălajului şi Excelenţa Sa, Balint Ferenc, Episcopul Bisericii Unitariene din Transilvania, acest semn de comuniune constituind un pas înainte pe drumul spre pace şi unitate între Biserici.