Uniunea Creştină din România la 25 de ani

18 ianuarie 2015, Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca

În 17-18 ianuarie 2015, Uniunea Creştină din România (UCR) a aniversat 25 de ani de la fondare. Sâmbătă, 17 ian., în capela „Sf. Iosif” din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca, a fost celebrată Sfânta Liturghie, de către PS Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, Pr. vicar Ioan Mătieş, Preşedinte UCR şi peste 20 de preoţi, în prezenţa membrilor şi colaboratorilor UCR, a beneficiarilor numeroaselor proiecte ce au făcut din Asociaţie o adevărată „familie a lui Dumnezeu” în inima Bisericii. Au urmat, în Aula „Iuliu Hossu”, prezentarea istoricului UCR, alocuţiuni, mărturii, un program artistic prezentat de copii. Aniversarea a fost marcată şi duminică, 18 ian., la Sfânta Liturghie celebrată la Catedrala „Schimbarea la Faţă”, când PS Florentin şi Pr. Mătieş au prezentat aspecte din viaţa şi activitatea UCR. Tototdată, au fost onoraţi cei care au contribuit la fondarea şi coordonarea acestei asociaţii: D-na Aurelia Mureşan, Dr. Neamţu Traian, Pr. Ioan Gheorghe Andreica şi Pr. Ioan Mătieş.

Viorica Sabo

Click aici (bru.ro) sau aici (Album Picasa) pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept