Seară Ecumenică la Cluj-Napoca

20 ianuarie 2015, Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca

În cadrul Octavei de Rugăciune pentru Unitate, la capela „Sf. Iosif” din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca, Ierarhul de Cluj-Gherla, PS Florentin a invitat reprezentanţii cultelor creştine la o Seară de Rugăciune Ecumenică, marţi 20 ianuarie 2015. S-a intrat în procesiune, invitaţii purtând pahare cu apă. Apa din paharele de diferite culori s-a turnat apoi în acelaşi vas. Pr. consilier Daniel Avram a prezentat programul serii, ce a început prin rugăciune cu studenţii seminarişti greco-catolici. Moment surpriză: o fetiţă, Iulia, a dăruit flori invitaţilor şi preoţilor. Au urmat alocuţiuni: din partea Episcopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului şi Clujului: Pr. Consilier Cristian Baciu, Biserica Unitariană din Transilvania: Dl. Norbert Racz; Protopopiatul Romano-Catolic Cluj-Dăbâca: Pr. Protopop Kovákcs Sándor; Episcopia Evanghelică-Luterană din Cluj: Pr. Oliver Fejer (secretar eparhial) şi Prezbiterul Valentin Tartamuş, de la Biserica Apostolică „Darul Vieţii”.

Viorica Sabo

Click aici (bru.ro) sau aici (Album Picasa) pentru albume foto