Vizită Regală la Catedrala din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca

Sub ocrotirea Reginei Cerului şi a Pământului, Preasfânta Fecioară Maria, prezentă în mod deosebit în capela «Sf. Iosif» a Catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca, prin pelerinajul unei cópii a Icoanei de la Guadalupe, protectoarea copiilor nenăscuţi –, în acest spaţiu de credinţă şi rugăciune a avut loc şi un moment istoric, de rememorare a unor file glorioase de istorie. Duminică, 22 martie 2015, catedrala a fost vizitată de reprezentanţii Casei Regale a României, Alteța Sa Regală Principesa Moștenitoare Margareta şi Alteța Sa Regală Principele Radu, însoţiţi de Alteța Sa Imperială și Regală Arhiducesa Maria Magdalena a Austriei şi Baronul Johannes von Holzhausen. Un semn de bucurie a fost Imnul regal cântat distinşilor oaspeţi, de copiii din Corul „Allegria” conduşi de Cristina Patraşcu. Alteţele lor Regale au fost conduse apoi în holul expoziţional al catedralei, unde au vizionat Expoziţia foto-documentară „Istoria Eparhiei de Cluj-Gherla”.

Viorica Sabo, Redactor mass-media,
Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla

Click aici pentru albumul fotoLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *