Zilele Liceului Greco-Catolic „Inochentie Micu” la 20 de ani de la redeschidere

Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu” aniversează 20 de ani de la reînfiinţare, după perioada de persecuţie comunistă a cultului greco-catolic. Cu acest prilej, vor fi organizate o serie de festivităţi ce au loc în 14 şi 15 mai 2013, în cadrul Zilelor Liceului.

Prima parte a programului s-a desfăşurat în incinta Complexului Catedralei Martirilor şi Mărturisitorilor sec. XX, din Piaţa Cipariu. Aici, marţi, 14 mai, de la ora 9.00, în prezenţa elevilor, a corpului profesoral şi a invitaţilor, a fost celebrat un Te Deum, în capela „Sf. Iosif”. De la ora 10.00, în Aula de conferinţe „Cardinal Dr. Iuliu Hossu”, Pr. Daniel-Petrică Tintelecan, directorul liceului, a rostit un cuvânt de deschidere, urmat de incursiuni în istoria instituţiei de învăţământ, realizate de d-na conf. univ. dr. Ana Sima şi de prof. dr. Ciprian Rad. Totodată, au fost prezentate mărturii ale unor absolvenţi ai liceului greco-catolic, din intervalul celor 20 de ani, precum şi, periodic, atmosfera sărbătorească a fost întreţinută prin intervenţii muzicale ale corului de liceeni condus de Sora Lucia OSBM.

Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *