Ziua preoţiei la Cluj – imagini cu Catedrala din Piaţa Cipariu

Biserica Catolică de rit latin dedică rugăciunii pentru preoţi Sărbătoarea Preasfintei Inimi a lui Isus. În comuniune cu Biserica Romei, Eparhia greco-catolică a Cluj-Gherla a organizat o zi de rugăciune pentru sfinţenia preoţilor, vineri, 19 iunie 2015, prilej de împărtăşire şi comuniune în rugăciune a Episcopului eparhial şi a preoţilor de pe întreg teritoriul acestei eparhii. Programul zilei a cuprins Sf. Liturghie celebrată în capela „Sf. Iosif” a Catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca cu un cuvânt de învăţătură al Episcopului eparhial, PS Florentin Crihălmeanu, meditaţia pr. Dan Suciu, superiorul comunităţii călugărilor Congregaţiei „Sf. Ioan Evanghelistul” din Bucureşti şi discuţii pe grupuri despre misiunea preoţească. Albumul cuprinde şi imagini ale complexului catedral greco-catolic, clădire ce urmează să fie închisă prin turnarea primei cupole şi vedere, de la cota de 38 m, asupra Clujului.

Click aici pentru albumul foto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept