Concert vocal-instrumental Stabat Mater

Parohia Andrei Mureşanu Cluj-Napoca
vă invită
vineri, 15 aprilie 2016, ora 18.30 (după Calea Crucii),
în Capela „Sfântul Iosif” la

Concertul vocal-instrumental Stabat Mater de Giovanni Battista Pergolesi

Interpretează:
Adriana Ţidor – soprană,
Szilvia Klára Nagy – mezzo-soprană,
la pian: Peter Kolcsár

Intrarea este liberă.

„Stabat Mater dolorosa” (Stătea Maica îndurerată) zugrăvește muzical emoționantele momente după răstignirea Mântuitorului pe cruce, subiectul central al lucrării fiind contemplația durerii Preacuratei Fecioare Maria , a cărei inimă a fost străpunsă de durere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează cookie-uri. Pentru a asigura buna funcţionare, pentru a îmbunătăţi utilizarea şi funcţionalitatea acestuia, pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile, şi pentru a analiza traficul, asemenea majorităţii site-urilor, folosim cookie-uri. Dacă nu sunteți de acord, unele funcționalități s-ar putea să fie indisponibile. Puteţi oricând să vă schimbaţi sau să vă retrageţi consimţământul. Aflați mai multe detalii aici.
Accept
Nu accept